Artık 5 bin 137 TL oldu! İşi olmayanlara 300 gün boyunda her ay ödenecek

İşi olmayan, işten çıkarılan vatandaşlar için ödenen işsizlik maaşı ödemeleri asgari ücretle birlikte arttı. İşsizlik maaşı için vatandaşların ödemiş oldukları primler göz önünde bulundurulacak. Ödemeler en düşük 2.568 lira ile en yüksek 5.137 TL olarak yapılacak.

Artık 5 bin 137 TL oldu! İşi olmayanlara 300 gün boyunda her ay ödenecek

İşi olmayan vatandaşlar için aylık işsizlik maaşı ödeneği yatırılır. Bu ödemeler için vatandaşların işinden ayrılmadan önceki prim tutarları göz önünde bulundurulur. Bu kapsamda asgari ücret üzerinden ödeme yapan vatandaşlara taban tutardan daha yüksek maaş ödeyenlere ise tavandan ödeme yapılır.

İŞİ OLMAYAN, ÇALIŞMAYAN, İŞSİZLERE AYLIK 2 BİN 568 TL İLE 5 BİN 137 TL ÖDENECEK

İsşizlik maaşı ödeneğinin alınabilmesi için vatandaşların işinden kendi rızaları dışında çıkarılmış olmaları gerek. İşinden bu şekilde olan vatandaşların prim gün sayılarının da yeterli olmasıyla işsizlik maaşı ödemeleri için onay verilir.

İşsizlik maaşı ödemelerinde vatandaşların sağlamaları gereken tüm şartlar Türkiye İş Kurumu tarafından ilan edildi. Kurum vatandaşların kaç gün prim ödemesi yapmış olması, başvuru süresi ve diğer koşulları madde madde açıkladı.

İşsizlik maaşı için 3 temel şart var. Birinci şart kişinin kendi isteği dışında işsiz kalması. İkinci şart kişinin hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olması ve son önemli koşul hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak.

Yukarıda yer aldığı gibi 600 gün prim ödemiş olmak ve son 4 aylık süreçte prim ödemesi yapılmış olmak şartıyla işsizlik maaşı ödenir.

Ödemeler için bir diğer koşul ise başvuru süreci. Vatandaşlar başvurularını işlerinden olduktan sonraki 30 gün içinde yapacaklar. Başvurular için bu sürenin geçirilmesi durumunda ise işsizlik maaşı hakkı kaybolacak.

İşsizlik maaşı için 2022 Temmuz Aralık dönemi için taban tutar 2.568 TL olarak ödenecek.

İşsizlik maaşı için 2022 Temmuz Aralık dönemi için tavan tutar 5.137 TL olarak ödenecek.

İŞSİZLİK MAAŞI ÖDEMELERİ 10 AY ALINABİLİR

İşsizlik maaşı ödemelerinde en kısa süre 6 aydır. Ancak çalışanların prim gün sürelerine göre bu süre 8 ay ve 10 ay olabilir.

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün işsizlik maaşı alabilirler. Çalışma süresi 600 gün yerine 900 gün olursa işsizlik maaşı alınacak gün sayısı 240 gün olacak. Eğer çalışanların 1080 gün çalışma süreleri varsa işsizlik maaşı ödeme süresi 300 gün yani 10 ay olacak.