Apron memuru nedir, nasıl olunur, hangi KPSS puanı gerekir?

KPSS sınavının yapıldığı bu günlerde meslekler ve bu meslekler için istenilen şartlar pek çok kişi tarafından merak konusu oldu. En çok merak edilen meslekler arasına Apron memurluğu da girdi. Peki Apron memuru nedir, nasıl olunur?

Apron memuru nedir, nasıl olunur, hangi KPSS puanı gerekir?

KPSS şartı isteyen bazı meslekler bulunmaktadır. Bu meslekleri merak eden ve gereken şartları sağlayan kişiler internette sık sık araştırma yapmaktadır. Bu araştırmaları yapan kişilerin arasından bazı kişiler de Apron memurluğunu merak etmiştir. Apron memuru olarak göreve başlamak isteyen kişiler ise KPSS başta olmak üzere diğer gerekli olan şartları merak etmiştir. Peki Apron memuru nedir, nasıl olunur?

APRON MEMURU NEDİR?

Son dönemde en çok beğenilen ve tercih edilen meslekler arasına giren Apron memurluğu, çeşitli görev alanları bulunan meslek gruplarından bir tanesidir. Havalimanında çalışan Apron memurları, hava trafik kontrolü yapmaktadır. Bu nedenle de görevi son derece önemlidir.

Oldukça büyük sorumluluk gerektiren bu meslek grubudnda uçakların park alanlarında doğru bir şekilde park edebilmesini sağlarken bunun yanı sıra hava kontrolünü de sağlamaktadır. Bir bakıma havaalanında görevli olan trafik memurlarına Apron memuru denilmektedir.

APRON MEMURU NE İŞ YAPAR?

Apron memurlarının yaptığı işler birden fazladır, bir bakıma hayati bir sorumluluk gerektiren bu meslekte çalışma süreci boyunca yapılacak olan görevler şu şekilde verilmiştir;

  • Uçakların iniş takibini yapmak,
  • Uçakların güvenli bir şekilde pist alanını bulması ve park alanlarına düzenli bir şekilde park etmesini sağlamak,
  • Pistteki tüm alanın temiz olduğunu kontrol etmek,
  • Uçağın iniş yapacağı pistte eksik olan herhangi bir işaret ya da tabelanın yerisine yenisinin gelmesini sağlamaktır.

APRON MEMURLUĞU KPSS PAUNI

Apron memuru olmak isteyen kişilerin öncelikle en az ön lisans mezunu olması gerekmektedir. Bu aşamanın ardından da KPSS sınavına girerek en az 80 puan almak gerekmektedir. Bu aşamadan sonra gerekli olan B sınıfı sürücü belgesi de alarak Apron memuru olabilmek için gerekli olan şartlar sağlanmaktadır.

APRON MEMUR MAAŞLARI

Apron memurlarının maaşları elbette değişiklij gösterebilmektedir. Fakat şu an bakıldığı zaman 2022 yılı için Apron memurlarının maaşları 10.000 TL'dir.