Anne babalar 1 2 3 çocuk için 300 700 1300 lira verilecek! Tek şartı Türk vatandaşı olmak

Türk vatandaşı olan anne babalara her çocukları için ödeme yapılır. Anne babaların ilk çocukları için 300 TL ikinci çocukları için 400 TL üçüncü çocukları için ise 700 TL ödenir. Bu desteği almayanlar ise 5 yıl için geriye dönük alma hakkına sahipler.

Anne babalar 1 2 3 çocuk için 300 700 1300 lira verilecek! Tek şartı Türk vatandaşı olmak

Yeni anne baba olan ailelere ekonomik destek verilmesi adına Aile Bakanlığı'nın iki önemli destek programı var. Bu desteklerin ilki doğum parası ikincisi ise emzirme parası. Bu destek ödemeleri için vatandaşlardan çok fazla koşul talep edilmiyor. Doğum parası anne veya babadan birinin Türk vatandaşı olması durumda ödenir. Emzirme parasında ise bazı koşullar var.

ANNELER BABALAR ALMADIYSANIZ HEMEN ALABİLİRSİNİZ

Aile Bakanlığı'nın destek ve ödemeler tablosunda yer alan ödemelerin başında doğum parası gelir. Doğum parası ödemelerinde vatandaşlardan koşul istenmez. Anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı olması destek ödemesinde hak sahibi olmak için yeterlidir.

Doğum parası ödemesi çocuk başına sağlanan bir ödeme olup birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü çocuk için ise 600 TL ödenir. 3'ten daha fazla çocuğu olanlara en son 600 TL ödeme yapılır.

Bu destek programı çerçevesinde;

1. çocuk sahibi olan aileler devletten 300 TL destek alırlar.

2. çocuk sahibi olan aileler 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL toplam 700 TL destek alırlar.

3. çocuk sahibi olan aileler 1. çocuk için 300 TL, 2. çocuk için 400 TL, 3. çocuk için 600 TL toplam 1300 TL destek alırlar.

Kimler Alır?

Ödemelere ilişkin bakanlığın açıklamasında "Yurt içinde ve yurt dışında 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri ifadeleri yer alıyor. Açıklamanın devamında ise doğum parasını için öncelik hakkının annede olduğu ancak, annenin Türk vatandaşı olmaması veya sağ olmaması durumunda başvuruların baba tarafından yapılacağı açıklandı.

BEN ALMADIM DİYENLER 5 SENE HAKKINIZ VAR

Benim çocuğum var ancak doğum parası almadım diyen vatadaşlar, çocuklarının doğumundan sonraki 5 yıl için doğum parası alabilirler. Doğum parası ödemeleri genel olarak otomatik ödenen destek programları arasında yer alır. Ancak bir şekilde ödeme almayanlar kaymakamlığa giderek başvuruda bulunarak doğum parası ödemelerini alabilirler.

EMZİRME PARASI

Anne ve babalar için bir diğer ek destek ise emzirme desteğidir. Anne veya baba en az 4 aylık sigorta ödemesi yapmış olması durumunda emzirme parası alır. Emzirme parası tek seferlik ödenen bir destektir. Her çocuk için ayrı ayrı alınır. 2022 yılı için emzirme parası ödemesi 232 TL'dir.