Anestezi uzmanı nedir nasıl olunur? Başvurusu ve Şartları

Anestezi uzmanı olmak için kişinin Tıp fakültesinden mezun olması gerekir. Kişi fakülteyi bitirdikten sonra TUS sınavına gitmeli ve anestezi uzmanlığı üzerinde eğitim almalıdır.

Anestezi uzmanı nedir nasıl olunur? Başvurusu ve Şartları

Anestezi uzmanı olmak için kişinin Tıp fakültesinden mezun olması gerekir. Kişi fakülteyi bitirdikten sonra TUS sınavına gitmeli ve anestezi uzmanlığı üzerinde eğitim almalıdır. Anestezi uzmanlığı bölümü ise 4 yıldır yani kişinin anestezi uzmanı olması için tip fakültesiyle birlikte 10 yıl boyunca eğitim alacak ve bu süre bitince anestezi uzmanı olabilecektir.

Anestezi Uzmanı Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Anestezi uzmanı olmak için şartlar bulunur. Bu şartlar ise şunlardır:

• Kişinin tıp fakültesinden mezun olması gereklidir.
• Anestezi uzmanı olmak isteyen kişi TUS sınavına girip bu alan için yeterli puanı elde etmelidir.
• Bu mesleği kritik durumlarda soğukkanlı olup doğru kararlar alabilecek kişiler tercih etmelidir.

Anestezi Uzmanı Maaşları Ne Kadardır?

Anestezi uzmanı maaşları kişinin nerede çalıştığına göre değişir. Devlet hastanelerinde anestezi uzmanlarına verilen maaşla özel hastanede verilen maaş arasında fark bulunur. Aynı zamanda kişinin anestezi uzmanlığını kaç senedir yaptığına göre de maaşı değişiklik gösterir. Göreve yeni başlamış anestezi uzmanları ortalama 10.000 TL maaş alırlar. Anestezi uzmanlığını alanında yıllardır tecrübeli olan doktorlar ise ortalama aylık 30.000 TL ila 40.000 TL arası maaş alırlar. Özel hastaneler de ise anestezi uzmanlarının aldığı aylık maaş ortalama 12.000 TL ila 45.000 TL arasındadır. Devlet hastanelerinde görev yapan anestezi uzmanları ise aylık 8.000 TL ila 12.000 TL arası maaş alırlar.

Anestezi Uzmanlarının İş İmkanları Nasıldır?

Anestezi uzmanlarının iş imkanları oldukça geniştir. Anestezi uzmanları hem devlet hem de özel hastanelerde çalışabilirler. Özellikle de anestezi insan hayatı için çok önemli bir konudur çünkü her hastaya aynı miktarda narkoz verilmez. Narkoz miktarı her hastanın durumuna, yaşına hastalık durumuna göre ayarlanması gereken önemli bir konudur. Bu da anestezi uzmanları tarafından yapılır böylece anestezi uzmanlığı mesleği oldukça önemli olan bir meslektir. Bu yüzden anestezi uzmanları iş bulmakta zorluk çekmezler.

Anestezi Uzmanlığı Mesleği Kimlere Göredir?

Anestezi uzmanlığı mesleği herkese göre değildir. Bu meslek için kişide bulunması gereken bazı unsurlar vardır bunlar.

• Kişi çok zor şartlarla uzun saatler boyunca çalışmayı göze almalıdırlar
• Kişi hızlı tempoda çalışmayı göze almalıdır.

Anestezi uzmanı nedir nasıl olunur? Başvurusu ve Şartları

Anestezi Uzmanlarının Görevleri Nelerdir?

Anestezi uzmanlarının görevleri şu şekildedir:

• Anestezi uzmanları hastaya ne kadar anestezi uygulayacağını belirlemek için çeşitli testler yapar ve bu konuda herhangi bir sorun yaşanmaması için gerekli tahlilleri yapar
• Hastaya anestezi uygulamadan önce ve sonra muayene ederek durumunu kontrol eder
• Herhangi bir yan etkiye karşı önlemler alır
• Yoğun bakımdaki hastaların tedavisinde görev alır
• Hastaya uygun miktarda anestezi uygulayarak ağrı ve acı hissetmesini engeller
• Ve bütün bunları hastanın ameliyatına girecek olan bütün doktorlara bildirir ve onlarla iş birliği içinde hareket eder.

Anestezi Uzmanı Nedir?

Anestezi uzmanı her hastanın durumuna, tedavisine göre anestezi miktarını belirleyen uzman doktorlardır. Anestezi uzmanları yoğun bakım ünitesinde ve ameliyathanelerde görev alırlar.

Anestezi Uzmanlarının Çalışma Saatleri Nasıldır?

Anestezi uzmanlarının çalışma saatleri oldukça uzundur çünkü 24 saat boyunca ameliyathane de bulunmak zorundadırlar. Haftanın 5 günü çalışırlar. Eğer nöbet durumları da varsa 6 güne kadar çalışırlar. Anestezi uzmanlarının günlük 8 saat haftada 40 saat çalışırlar bu durum nöbet olduğu takdirde artar ve 48 saate kadar çıkabilir.

Anestezi Uzmanları Ameliyata Girer Mi?

Anestezi uzmanları ameliyata girerler. Zaten ameliyatta hastanın anestezi durumunu kontrol etmek zorundadırlar. Bu yüzden ameliyata girerler.

Anestezi Uzmanları Nöbet Tutar Mı?

Anestezi uzmanları nöbet tutarlar. Hem yoğun bakım ünitesinde hem de ameliyathane de nöbet tutup hastanın anestezi durumunu kontrol etmek zorundadırlar.

Anestezi Uzmanlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Anestezi uzmanlarının çalışma alanları oldukça geniştir. Anestezi uzmanları sağlık bakanlığına bağlı bulunan hastanelerde, özel hastanelerde, üniversite hastanelerinde, eğitim ve araştırma hastanelerinde çalışabilirler.

SONRAKİ HABER