Anestezi teknikeri nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Sağlık alanında çalışmak isteyen pek çok kişi anestezi teknikerliğini de araştırmaya başladı. Anestezi teknikerlerinin görevlerinin neler olduğu ve ne kadar maaş aldıkları gibi konular en çok merak edileneler arasına girdi. Peki anestezi teknikerliği nedir, nasıl olunur, maaşları ne kadardır?

Anestezi teknikeri nedir, ne iş yapar, ne kadar maaş alır?

Meslek arayışında olan ya da anestezi teknikerliğini merak eden pek çok kişi bu alanda nasıl çalışıldığı ve neler yapıldığı gibi konuları merak etmektedir. Teknikerlerin ne iş yaptığı, hangi eğitimlerin alınması gerektiği, nasıl olunduğu ve ne kadar maaş alındığı gibi konular merak edilmektedir. Peki Anestezi teknikeri nedir, nasıl olunur?

ANESTEZİ TEKNİKERİ NEDİR?

Anestezi teknikeri, bir bakıma yardımcı tıp uzmanı olarak da bilinmektedir. Cerrahi operayon gerektiren durumlarda bulunması gereken anestezi teknikerleri, doktorlara, hemşirelere ve anestezi uzmanlarına yardımcı olmaktadır.

Operasyon sırasında gereken malzemeler ile ilgilenen anestezi teknikerleri bunun yanı sıra ilaçların hazırlanması ve kullanılması konusunda da yardımda bulunmaktadır. Anestezi teknikerlerinin bilinmesi gereken belli başlı görevleri bulunmaktadır. İşte detaylar...

ANESTEZİ TEKNİKERLERİNİN SORUMLULUKLARI

Anestezi teknikeri olan kişilerin belli başlı sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumlulukları ise başlıca şu şekilde verilebilmektedir;

  • Anestezi uygulamasından önce ilaçları ve ekipmanları hazırlamak,
  • Uygulamadan önce kullanılması gereken ekipmanları sterilize etmek,
  • Operasyon süresi boyunca hastanın yaşamsal belirtilerini izlemek,
  • Hastaya uygulanacak olan işlemler sırasında uzmana yardımcı olmak
  • Hasta mahremiyetini korumak
  • Gerekli olan ilaç ve malzemelerin tedariğini kontrol etmek ve bozuk olanları bildirmek

NASIL ANESTEZİ TEKNİKERİ OLUNUR?

Anestezi teknikeri olabilmek için gerekli olan eğitim yalnızca 2 yıllıktır. Üniversitelerin anestezi bölümünde 2 yıllık eğitimin ardından anestezi teknikeri olunabilmektedir. Bunun dışında herhangi bir şart ise bulunmamaktadır.

ANESTEZİ TEKNİKERİ MAAŞLARI

Her tekniker aynı maaşı almamaktadır. Bu nedenle ortalama bir maaş vermek en doğrusudur. Anestezi teknikerlerinin maaşları ortalama olarak 6.000 TL ile 8.500 TL arasında değişmektedir.