Amerikanın Sesi neden erişime engellendi? Amerikanın Sesi kimin?

Bugün akşam saatlerinde gündeme düşen gelişmelere göre Amerikanın Sesi sitesine erişim engeli getirildi. Peki Amerikanın Sesi neden erişime engellendi? Amerikanın Sesi kimin?

Amerikanın Sesi neden erişime engellendi? Amerikanın Sesi kimin?

Amerikanın Sesi neden erişime engellendi? Amerikanın Sesi kimin? Bugün gündeme düşen gelişmelere göre Amerika Birleşik Devletleri merkezli Amerika'nın Sesi web sitesine erişim engeli geldi.

AMERİKANIN SESİ NEDEN AÇILMIYOR?

Erişim engeli kararı son dakika kararı ile yayınlarken karar RTÜK'ün talebi ile Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındı. Radyo Televizyon ve Üst Kurumu tarafından lisans başvurusu yapmadıkları gerekçesi ile birlikte sitelerin erişime engellenmesi istenmişti.

Kullanıcılar Amerikanın Sesi web sayfasına girmeye çalıştıklarında karşılarına "30/06/2022 tarihli ve 2022/7982 D.İş sayılı Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla erişime engellenmiştir," ifadesiyle karşı karşıya kalıyorlar.

Erişim engeli kararının ardından Amerikanın Sesi, "İnternet içeriklerine erişim engeli yaşandığı zaman Voice of America'yla (VOA) anlaşmaları da olan "Psiphon" ve "nthLink" program ve uygulamalarını kullanarak sansür ve engellemeleri aşıp internette istediğiniz içeriğe erişebilirsiniz," açıklamasında bulundu.

RTÜK'ün CHP'li üyesi İlhan Taşcı da kararı sosyal medya hesabından "Lisans başvurusu yapmayan DW Türkçe ve Amerika'nın Sesi’nin erişimi RTÜK Başkanlığının istemi üzerine Ankara Sulh Ceza Hakimliğince engellendi. İşte basın özgürlüğü ve ileri demokrasi!" diye duyurdu.

AMERİKANIN SESİ KİMİN?

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Amerikanın Sesi bugün erişim engeli geldi. RTÜK daha önce yaptığı açıklama ile birlikte yurt dışı kaynaklı basın, uygulama ve web sayfası gibi şirketlerin Türkiye'de temsilcilik bulundurma zorunlulukları olduğunu açıklamıştı.