Ambulans şoförü nasıl olunur, aylık ne kadar kazanıyor? Ambulans şoförü olma şartları

Mesleklerin en çok merak edildiği ve en çok arandığı döneme girildiğinde, meslekler arasından daha çok aratılan mesleklerden biri ambulans şoförleri oldu.

Ambulans şoförü nasıl olunur, aylık ne kadar kazanıyor? Ambulans şoförü olma şartları

Meslek gruplarından en çok merak edilenlerden biri olan ambulan şoförleri son dönemde özellikle üniveriste tercihlerinin başlaması ile birlikte en çok merak edilen meslekler arasına girdi. İnternette özellikle ambulans şoförünün nasıl olunabileceği, nelerin yapılması gerektiği gibi konular merak edilirken tercih döneminde bu kişilerin sayısı daha da arttı.

Her dönemde garanti meslek olarak görülen sağlık alanında hemen hemen her bölümü tercih edilen bölümlerden ve mesleklerden biri oldu. Uzun süredir gündemde olan sağlık bölümlerinden pek çoğunun iş alanı merak edilirken son dönemde özellikle ambulans şoförlüğü de en çok merak edilenlerin arasında yer aldı. Peki ambulans şoförü nasıl olunur, şartları nelerdir? İşte detaylar...

AMBULANS ŞOFÖRÜ NASIL OLUNUR?

Her dönemde her zaman ihtiyaç duyulan ve mesleği ile de son derece saygı duyulan kişiler olan ambulans şoförleri her ihtiyaç anında hastaları belirli yerlerden alarak sağlık kuruluşlarına yetiştirmektedir. Yapılan iş hem son derece saygı duyulan ve sevilen bir meslek olmasının yanı sıra bir diğer taraftan da son derece zorludur.

İş ortamının belki de en stresli alanlarından birinde çalışan ambulans şoförleri kazalara, ölümlere ve daha pek çok olumsuz duruma birebir şahit olarak bir yandan da son derece hızlı olması gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı zaman da ambulans şoförü olmak isteyen kişilerin taşıması gereken özellikler bulunmaktadır.

Ambulans şoförü nasıl olunur, aylık ne kadar kazanıyor? Ambulans şoförü olma şartları

KİMLER AMBULANS ŞOFÖRÜ OLABİLİR?

Ambulans şoförlüğü her zaman hazır olmayı, ihmal etmemeyi ve hızlı olmayı gerektirmektedir. Herhangi bir ihmalkarlık sonucunda bunun bedelini tek kişi ödemez. Bu nedenle de kişilerin hem yapısal olarak hem de psikolojik açıdan kendilerini hazır hissetmeleri gerekmektedir. Ambulans Şoförü olmak isteyenler için şart ise yalnızca bir tanedir. B sınıfı sürücü ehliyeti olan kişiler, şoför olmak için başvuru yapabilmektedir.

AMBULANS ŞOFÖRÜ MAAŞLARI NELERDİR?

Özel hastaneler, devlet hastaneleri ve diğer sağlık kurumlarında çalışan kişilerin maaşları oldukça değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle de net bir maaş söylemek pek mümkün değildir. Ortalama olarak ambulans şoförlerinin maaşları 7 bin TL'den başlayarak 10 bin TL'ye doğru ilerlemektedir.