Almanya 6 bin euro maaş ile havacılık sektöründe istihdam edilmek üzere 2 bin Türk işçi arıyor!

Almanya'da gündeme düşen sıcak gelişmelere göre personel sıkıntısı yaşanıyor. Lufthansa'nın Temmuz ve Ağustos ayları için binin üzerinde uçuşlar iptal edilirken Alman havacılık endüstrisi personel sıkıntısına karşıt 2 bin Türk işçi alacağını açıkladı. Almanya 6 bin euro maaş ile havacılık sektöründe istihdam edilmek üzere 2 bin Türk işçi arıyor!

Almanya 6 bin euro maaş ile havacılık sektöründe istihdam edilmek üzere 2 bin Türk işçi arıyor!

Almanya 6 bin euro maaş ile havacılık sektöründe istihdam edilmek üzere 2 bin Türk işçi arıyor! Almanya'da gündeme düşen sıcak gelişmelere göre personel sıkıntısı yaşanıyor. Lufthansa'nın Temmuz ve Ağustos ayları için binin üzerinde uçuşlar iptal edilirken Alman havacılık endüstrisi personel sıkıntısına karşıt 2 bin Türk işçi alacağını açıkladı.

Almanya tarafından yapılan duyuruda yaşanılan personel sıkıntısının maddi kayıpları oldukça yüksek iken havalimanında çalıştırılmak üzere işçilere 6 bin euro maaş ödeneceği öğrenildi. TL karşılığı 100 bin TL'nin üzerinde olan bu maaş sonrasında ise yüzbinlerce talep geldi.

Avrupa'nın en büyük ülkeleri arasında yer alan Almanya'da okulların kapanması ile birlikte başlayan tatil sezonunda havalimanlarda yaşanan problemlere çözüm bulunmaya çalışıyor. Ülke içerisinde yaz tatilinde başlayacak seyahat yoğunluğu için çözüm aranırken gündeme bomba gelişmeler düştü.

Türkiye'de lise ve üniversite mezunları tarafından çok fazla vize başvurusu gelirken Almanya Birleşik Hizmet Sendikası'na (Ver.di) göre, Frankfurt, Hamburg veya Berlin gibi büyük havaalanlarında güvenlik kontrol noktaları ve check-in kısımlarında personel eksikliği yaşanıyor. Ülke içerisinde çalıştırılacak işçi bulunamazken çare Türkiye'de arandı.

Alman politikacılar tarafından ortaya atılan iddialar yanıt bulmazken personel eksikliği konusu için çözüm bulundu. Şimdiden binden fazla uçuş iptal edilirken personel yetersizliği devam etmesi noktasında ise Almanya'da turizmde elde edilen kayıplar milyar dolarları bulacak.

ALMAN HAVACILIK ENDÜSTRİSİ 6 BİN EURO MAAŞ İLE 2 BİN HAVAYOLU PERSONELİ ALACAK!

Alman havacılık endüstrisi tarafından yapılan açıklamalara göre personel sıkıntısı karşısında Türkiye'den 2 bin kişi Almanya havalimanlarına geçici olarak istihdam edilmek isteniyor.

Alman Hava Taşımacılığı Ekonomisi Birliği (BDL) iste Mayıs ayı içerisinde yasal engelleri kaldırmak için bir teklif sunmuş ve sonrasında yer hizmetleri için 2 bin kişilik yurt dışı işçi alımlarının yapılması gerektiğini iletmişti.

BDL tarafından gelen bilgilere göre ise Türkiye'den gelecek işçiler için A2 Almanca dili konuşma seviyesi isteniyor.Havayolu birliği IATA'nın gereklilikleri çerçevesinde kişiler tehlikeli madde eğitimlerine sertifikalı bir şekilde sahip ise Alman güvenilirlik kontrol gereksinimlerini karşılamış oluyor.

Öte yandan Alman makamlarının Türkiye'den yaklaşık 2 bin işçinin Alman havaalanlarında konuşlandırılması için hızlı bir şekilde özel izinler çıkarılmasının beklendiği bildirildi.