AKINCI B TİHA ilk kez bir başarıya imza attı! Lazer Güdüm Kiti başarıyla hedefi vurdu!

AKINCI B TİHA bir ilke daha imza atarak adını tüm Dünya'da duyurmaya başladı. Yerli geliştirilen LGK-82 ile hedefi başarıyla imha ederek ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

AKINCI B TİHA ilk kez bir başarıya imza attı! Lazer Güdüm Kiti başarıyla hedefi vurdu!

Türkiye'de İnsansız Hava Araçları arasında en değerli ve farklı noktaları gelmek amacıyla çeşitli alanlarda birden fazla deneme ve farklı versiyonlarda testler geliştirilen TİHA adıyla Taarruzi İnsansız Hava Aracı dalında yıllar içerisinde üstünde yoğun çaba gösterilen AKINCI B günden güne Selçuk Bayraktar ve ekibinin azmiyle başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor. Alanında Dünya'da enleri başarabilen ilk Taarruzi İnsansız Hava Aracı olma yönünde emin adımlarla ilerliyor. Gelecek senelerde Dünya genelinde en çok tercih edilen Lockheed Martin'in ürettiği ve şuanda da Türkiye'nin başlangıçta ortak olduğu fakat ilerleyen zamanlarda gelişen bir takım olumsuzluklar sebebiyle ortaklıktan çıkarılması ve ödenilen ödeneğin program dahilinde kalarak alınması gerekilen uçak sayısı ücreti geri dönüşü sağlanılmadı. Böylelikle Türkiye'de kendi göbeğini kesme nihayetinde emin adımlarla Selçuk Bayraktar önderliğinde ekibiyle birlikte nice başarılara imza atarak Türkiye'ye hava gücünde farklı noktalara gelmesini sağladı.

AKINCI B TİHA'dan LGK-82 atışı başarıyla hedefi vurarak ilke imza attı. Bayraktar AKINCI, yerli olarak geliştirilen ve ilk kez bir İHA'dan atılan Lazer Güdüm Kiti 82 ile gerçekleştirdiği test atışında hedefi tam isabetle vurdu. Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'ndan havalanan ve test boyunca ortalama 30 bin feet irtifada bulut üstünde uçan AKINCI'nın ateşlediği ASELSAN tarafından geliştirilen milli mühimmat LGK-82 (Lazer Güdüm Kiti), bulut altından uçan Bayraktar TB2 SİHA'nın lazerle işaretlediği hedefi tam isabetle vurdu. Böylelikle Türkiye alanında bir ilke daha imza atmayı başarmış oldu. 2023 yılında hangara girecek Milli Muharip Uçağı'nın yerine şimdilik İHA/SİHA/TİHA alanında başarıyla üretilen araçlar kullanılmaktadır.

Dünya'nın önde gelen savaş uçakları firmalarının başında gelen ABD Menşeili Lockheed Martin tarafından üretilen F serisi uçak modellerinin F-4, F-15, F-16, F-18, F-22, F-35 gibi serileriyle birlikte bir üst modeli ve serisini geliştirerek, Rusya'nın Su serisi, Avrupa'nın ortak ürettiği Eurofighter Typhoon ve Çin tarafından üretilen J serisi ve 5.nesil J-31 savaş uçağının yerini Türkiye'nin Havacılık sektöründe son zamanlarda adını duyurduğ İHA/SİHA alanında ortaya koyduğu araçlar alacaktır.

SONRAKİ HABER