Akaryakıt Fiyatları Zirveyi Gördü! Benzin ve Motorin Fiyatlarını Düşürecek Hamle

Akaryakıt fiyatlarının zirveyi gördüğü şu günlerde CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur'dan benzin ve motorin fiyatlarını 6 liraya düşürecek bir öneri geldi.

Akaryakıt Fiyatları Zirveyi Gördü! Benzin ve Motorin Fiyatlarını Düşürecek Hamle


Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar vatandaşın belini büküyor. Benzinin litresi 25 TL'yi, motorinin litresi de 24 TL'yi aştı. Araç sahipleri, çiftçiler akaryakıt fiyatları karşısında kara kara düşünüyor. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, benzin ve motorin fiyatlarını 6 lira civarlarına düşürecek bir öneride bulundu.

Uluslararası piyasada petrol fiyatları arttı ve dolar kuru yükseldi. Doğal olarak akaryakıt fiyatları da bu durumdan etkilenmeye devam ediyor. 27 Mayıs 2022 tarihinde benzine 1 lira 45 kuruş, motorine de 1 lira 38 kuruş zam yapıldı. 28 Mayıs 2022'de bir zam daha yapıldı. Benzine 70 kuruş, motorine de 97 kuruş zam geldi. İki gün peş peşe gelen zamların ardından benzin 25 TL'yi, motorin de 24 TL'yi aştı. Akaryakıt fiyatları sürücülerin belini bükerken CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, akaryakıt fiyatları için hükümete çağrıda bulundu.

Akaryakıt Fiyatları Zirveyi Gördü! Benzin ve Motorin Fiyatlarını Düşürecek Hamle

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI 6 TL'YE DÜŞER

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur devletin akaryakıtta uygulanan ÖTV'yi sıfırlayıp KDV'yi %1'e düşürmesi durumunda benzin ve motorin fiyatlarının 6 lira civarına düşeceğini belirtti. Akaryakıt zamlarının her şeyin fiyatını artırdığına dikkat çeken Güzelmansur: "Halkını rahatlatmak için başta Almanya olmak üzere birçok ülke akaryakıttaki vergiyi kaldırdı. Hükümet de halk için vergiden vazgeçerse çiftçi tarlasına döner. Taksici, dolmuşçu, servisçi, esnaf zarardan kurtulur" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI

Yapılan son zamların ardından İstanbul'da benzinin litresi 25,01'e, İzmir ve Ankara'da 25,13'e çıktı. Motorinin litresi de İstanbul'da 24,45'e, İzmir ve Ankara'da ise 24,57'ye yükseldi.

SONRAKİ HABER