Ağustos 2022 kira artış oranı açıklandı! TÜFE’ye göre kiralara ne kadar zam yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Temmuz ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarına dair detayları sabah saat 10:00’da resmi internet sitesi üzerinden kamuoyu ile duyurdu. Ağustos 2022 kira artış oranı açıklandı! TÜFE’ye göre kiralara ne kadar zam yapılacak?

Ağustos 2022 kira artış oranı açıklandı! TÜFE’ye göre kiralara ne kadar zam yapılacak?

Ağustos 2022 kira artış oranı açıklandı! TÜFE’ye göre kiralara ne kadar zam yapılacak? Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2022 Ağustos ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) rakamlarına dair detayları sabah saat 10:00’da resmi internet sitesi üzerinden kamuoyu ile duyurdu. Gelen ilk verilere göre ise on iki aylık ortalamalara göre tüketici fiyatları x oranında arttı. Ağustos 2022 enflasyonu ise aylık yüzde ve yıllık da yüzde artış gösterdi.

Ağustos 2022 kira artış oranı açıklandı!

Ağustos ayı kira artış oranı yüzde 49.65 olarak açıklandı.

Türkiye’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ağustos ayı kira artış oranları açıklandı. Buna göre ise ev sahipleri Ağustos aylarında kiralara ne kadar zam yapacağını araştırmaya başlamıştı. Gelen ilk veriler doğrultusunda ise kiralara en fazla yüzde 49.65 oranında zam yapılabilecek. Yasal kira artış oranları, kira sözleşmelerinin olduğu tarih sonrasında ki açıklanan 12 aylık TÜFE ortalamalarına göre hesaplanmaktadır. Buna göre ise ev sahipleri kiraları bu oranın üzerinde zam yapamamaktadır.

KİRA ARTIŞ ORANINA DÜZENLEME GELMİŞTİ!

Kiracıların merakla beklediği gelişmeler arasında yer alan Ağustos ayı kira artış oranı bugün belli oldu. Artan kira fiyatları sonrasında ise Türkiye’de kira artışlarında bir düzenleme yapılarak konut kira artış oranları yüzde 25 ile sınırlanmıştı.

Buna göre ise 11 Haziran 2022 tarihleri ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenecek konut kira sözleşmelerinde yaşanılacak artış bir önceki yıla oranla yüzde 25 oranını geçemeyecek.

1 yıl süre ile 12 aylık TÜFE ortalaması yerine sabit oranlar uygulanacak. TÜFE, yüzde 25’in altında gerçekleşmesi durumunda ise en düşük oran geçerli sayılacak. Yüzde 25’lik artışı geçen şekilde yapılan sözleşmelerde ise bu sözleşmeler geçersiz sayılacak.
Düzenlemeden sadece mevcut konut kiracıları yararlanabilirken, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise yüzde 25 sınırı uygulanacak.