Ağustos 2022 elektrikli otomobillerin şarj maliyetleri belli oldu! İşte Ağustos ayı elektrikli otomobil şarj fiyatları

Dünyada elektrikli otomobil satışları her geçen gün artmaya devam ederken bilindik büyük otomobil şirketleri de yeni otomobillerinde hibrit modellere yer veriyor. Ağustos 2022 elektrikli otomobillerin şarj maliyetleri belli oldu! İşte Ağustos ayı elektrikli otomobil şarj fiyatları

Ağustos 2022 elektrikli otomobillerin şarj maliyetleri belli oldu! İşte Ağustos ayı elektrikli otomobil şarj fiyatları

Ağustos 2022 elektrikli otomobillerin şarj maliyetleri belli oldu! İşte Ağustos ayı elektrikli otomobil şarj fiyatları - Dünyada elektrikli otomobil satışları her geçen gün artmaya devam ederken bilindik büyük otomobil şirketleri de yeni otomobillerinde hibrit modellere yer veriyor. Buna göre ise her ülkede farklı olan şarj maliyetleri güncel Ağustos ayı rakamları ile birlikte ne kadar oldu merak ediliyordu. Buna göre ise elektrikli otomobil şarj fiyatları araştırması yapan vatandaşlar güncel rakamları merak ediyor. İşte detaylar ve daha fazlası Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Her ay güncellenen elektrikli otomobil şarj fiyatları Türkiye'de artan enflasyon oranları ile birlikte güncelleniyor. Buna göre ise dünyada artan enerji maliyetleri vatandaşların faturalarına yansırken içten yanmalı motorlara oranla daha az yakıt tüketimi sağlayan hibrit modellerde ise maliyetler ne kadar oldu merak edilmişti. İşte elde edilen bilgilere göre yeni şarj fiyatları..

AC TİP 2 SOKETLİ MODELLERDE ŞARJ FİYATLARI

Şarj fiyatları genel olarak dakika bazına göre hesaplanmaktadır. Şarjlarda otomobillerin de gücü büyük bir önem sarf ederken fiyatlar ise buna göre belli oluyor. Son açıklanan şarj fiyatlarına göre ise hesaplamalar haberde yer alıyor.

Ağustos 2022 elektrikli otomobillerin şarj maliyetleri belli oldu! İşte Ağustos ayı elektrikli otomobil şarj fiyatları

Ortalama gücü 0 ila 7.4 kW olan otomobillerde dakika başı güncel ücret 0.49 TL

Ortalama gücü 7.4 ila 11 kW olan otomobillerde dakika başı güncel ücret 0.77 TL

Ortalama gücü 11 kW ila üzeri olan otomobillerde dakika başı güncel ücret ise 1.05 TL

DC, CCS VE CHAdeMO SOKETLİ MODELLERDE ŞARJ FİYATLARI

Ortalama gücü 0 ila 50 kW olan otomobillerde dakika başı güncel ücret 3.20 TL

Ortalama gücü 50 ila 90 kW olan otomobillerde dakika başı güncel ücret 5.30 TL

Ortalama gücü 90 kW ile üzeri olan otomobillerde ise dakika başı güncel ücret 7.10 TL

Gelen bilgilere göre hareket edildiğinde ise Tesla Model 3 bir elektrikli otomobiliniz olduğunu varsayalım. Yüzde 80 şarj içi geçtiğimiz sene 72 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekirken gelen yeni zamlar ile birlikte şarj süresi 170 TL'ye ulaştı. Diğer örneklerden birisi ise Hyundai Kona. Kona en uygun elektrikli model olarak karşımıza çıkan kullanıcılara 480 km menzil sunmuştu.

Kona model bir aracınızı yüzde 80 şarj edebilmek için öncesinde 114 TL ödemeniz gerekirken şimdi yeni zamlar ile birlikte bu rakam 250 TL'ye ulaştı.