65 Yaş Aylığı, Evde Bakım Aylığı, İşsizlik Aylığı, Engelli Bakımı Aylığı Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücrete zam açıklamasının ardından, bazı maaşlarda da artış söz konusu oldu. 65 Yaş Aylığı, Evde Bakım Aylığı, İşsizlik Aylığı, Engelli Bakımı Aylığı Ücretleri Ne Kadar Oldu?

65 Yaş Aylığı, Evde Bakım Aylığı, İşsizlik Aylığı, Engelli Bakımı Aylığı Ücretleri Ne Kadar Oldu?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücrete zam açıklamasının ardından, bazı maaşlarda da artış söz konusu oldu. 65 yaş aylığı başta olmak üzere; engelli aylığı, evde bakım aylığı ve de işsizlik maaşlarında da önemli oranda yükseliş kaydedildi; Peki yeni ödemeler ne kadar olacak? İşte detaylar...

Asgari ücrete ciddi oranda bir düzenleme yapılmasından sonra milyonlar tarafından çeşitli nedenlere bağlı olarak aylıklarda da ciddi oranda artış meydana geldi. Özellikle de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın asgari ücrete zam açıklamasından sonra birçok kişi maaşların ve aylıkların ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Peki hangi maaşlar arttı ve yeni 65 yaş, evde bakım, işsizlik, engelli bakımı için ödenen maaşlar ne kadar olacak? Maaşlar ne zaman ödenecek?

İşsizlik Maaşı

İşsizlik maaşı bilindiği gibi çalışanların ortalama brüt kazancının %40'ı kadar ödenmektedir. Buna göre işsizlik ödeneği de aylık brüt olarak asgari ücret üzerinden hesaplanmaktadır. Yani söz konusu rakam %80'e denk gelmektedir. Asgari ücrete yapılan zamnla birlikte ise işsizlik maaşlarının en düşüğü 1.986 Türk Lirası iken 2.558 Türk Lirasında yükseltildi. En yüksek işsizlik maaşı ise 3.972 Türk Lirasından 5.176 Türk Lirasına yükseldi.

65 Yaş Aylığı

Asgari ücrete zam açıklamasının ardından en çok merak edilen konulardan biri de 65 yaş aylığının tutarı oldu. Gelen zamla birlikte 65 yaş aylığı 1.296 Türk Lirasından 1.684 Türk Lirasına kadar yükseldi.

Engelli Maaşı

Engelli maaşlarında da ciddi oranda bir yükseliş kaydedildi. Buna göre 40 ile 69 oranında engelliliği bulunan kişilerin aylık maaşları 865 Türk Lirasından 1.114 Türk Lirasında çıkarılmıştır. Bunun yanı sıra yüzde 70 oranında engelliliği bulunanların ise maaşları 1298 Türk Lirasından 1687 Türk Lirasında çıkarıldı.

Evde Bakım Aylığı

Evde bakım aylığı alanlarda ise geçtiğimiz senelerde 865 Türk Lirası olarak ödeniyordu. Ancak asgari ücrete gelen zamla birlikte evde bakım aylığı da 865 Türk Lirasından 1.124 Türk Lirasına kadar yükseldi.