6 Aylık Enflasyon TEFE TÜFE Oranları Memur Emekli Asgari Ücretli Fark Zammı Açıklanacak

TÜİK enflasyon oranları merakla bekleniyor. Yılın ilk 6 aylık enflasyon oranları için Haziran ayı verileri önümüzdeki günlerde açıklanacak.Peki enflasyon oranları ne zaman, hangi gün saat kaçta açıklanacak? İşte son veriler...

6 Aylık Enflasyon TEFE TÜFE Oranları Memur Emekli Asgari Ücretli Fark Zammı Açıklanacak

Yılın ilk 5 aylık enflasyon verileri açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ilan edilen verilere göre enflasyon oranları yüzde 35.6 bandında bulunuyor. Memur ve emekliler için ise önemli olan yılın ilk 6 aylık enflasyon oranları. Ayrıca asgari ücretliler için de enflasyon verileri önemli bir etmen olacak. Peki TÜİK haziran ayı enflasyon oranlarını ve 6 aylık enflasyon verilerini ne zaman açıklayacak?

ENFLASYON ORANLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TÜİK her ayın aynı döneminde enflasyon oranlarını açıklar. Sürekli uygulanan takvime göre enflasyon oranları her ayın üçüncü günü açıklanır. Bu kapsamda Haziran ayı enflasyon oranlarının da Temmuz ayının üçüncü gününde açıklanması beklenir. Ancak Temmuz ayında özel bir durum var.

Temmuz ayının üçüncü günü resmi tatile yani Pazar gününe denk geliyor. Pazar günü tüm resmi kurumların kapalı olması nedeniyle ilk mesai gününde veriler açıklanacak. Bu kapsamda TÜİK Haziran 2022 ve 6 Aylık Enflasyon Verileri 4 Temmuz Pazartesi günü açıklanacak.

Enflasyon oranlarına ilişkin resmi açıklama 4 Temmuz Pazartesi günü TÜİK'in resmi web sitesinden saat 10.00 itibariyle ilan edilecek.

YILIN İLK 5 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ

Haziran ayında da enflasyon oranlarının artması bekleniyor. Yılın ilk 5 ayında enflasyon oranları yüzde 35.6 olmuştu. Bu rakamın Haziran ayı verileri ile birlikte yüzde 38 ile yüzde 40 seviyelerine ulaşabileceği öngörülüyor.

TÜİK verilerine göre Ocak 2022 dönemi enflasyon oranı yüzde 11.10

TÜİK verilerine göre Şubat 2022 dönemi enflasyon oranı yüzde 4.81

TÜİK verilerine göre Mart 2022 dönemi enflasyon oranı yüzde 5.46

TÜİK verilerine göre Nisan 2022 dönemi enflasyon oranı yüzde 7.25

TÜİK verilerine göre Mayıs 2022 dönemi enflasyon oranı yüzde 2.98

TÜİK verilerine göre Haziran 2022 dönemi enflasyon oranı 4 Temmuz'da açıklanacak.

MEMUR VE EMEKLİLERE ENFLASYON FARKI ZAMMI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çalışma Bakanı Vedat Bilgin yapmış oldukları konuşmalarında enflasyon oranlarından daha fazla zam yapılacağını açıkladılar. Uzmanlar enflasyon oranlarının yüzde 38 bandında olacağını memur ve emeklilere ise yüzde 40 düzeyinde bir zam yapılacağını öngörüyorlar.