4a, 4b, 4c'lilere Erken Emeklilik İçin Harekete Geçildi! Değişikliğe Gidiliyor

SSK, Emeklı Sandığı ve Bağ-Kur'lu olan kamu çalışanlarına erken emeklilik imkanı sağlayacak değişiklik için harekete geçildi. Hem kadınlar hem de erkekler erken emekli olabilecek.

4a, 4b, 4c'lilere Erken Emeklilik İçin Harekete Geçildi! Değişikliğe Gidiliyor

4/1-a, 4/1-b, 4/1-c çalışanları için erken emeklilik imkanı getirecek düzenleme için harekete geçildi. Hem erkek hem de kadın çalışanlara erken emeklilik imkanı geliyor. Erkekler askerlik borçlanması, kadınlar da doğum borçlanması yaparak emeklilik tarihini öne çekebiliyor.

DOĞUM BORÇLANMASINDA KAPSAM GENİŞLETİLDİ

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu yürürlüğe girdikten sonra 2008 yılından itibaren kadın çalışanlara doğum borçlanması hakkı verildi. 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (BAĞ-KUR)statüsünde çalışan kadınlara 2 çocuk için verilen bu hak, daha sonra genişletildi. Düzenleme ile 4/1-c (Emekli Sandığı) statüsünde çalışan kadınlar da doğum borçlanması kapsamına alındı. Doğum borçlanması yapılabilecek çocuk sayısı da 2'den 3'e çıkarıldı.

Şu anda uygulanan kanuna göre doğum borçlanması, sigortalı çalışmaya başladıktan sonra dünyaya gelen çocuğun yaşaması şartı ile doğumdan sonra çalışılmayan sürelerin 2 yıllık kısmı için yapılıyor. Kadın sigortalının doğum izni, ücretsiz izin ya da çalışmayı bırakması boşa geçen süre olarak sayılıyor.

4a, 4b, 4c'lilere Erken Emeklilik İçin Harekete Geçildi! Değişikliğe Gidiliyor

Sigortalı olmadan önce dünyaya gelen çocuklar için istisna, staj sigortası ve normal sigorta arasında geçen sürede doğum yapan kadınlar için uygulanıyor. Öğrenci olduğu dönemde staj nedeniyle kısa vadeli primleri bildirilmiş olan kadınlar, tam zamanlı olarak sigortalı olana kadar geçen sürede yaptığı doğum için borçlanma yapabiliyor.

ÇALIŞMA BAKANLIĞI HAREKETE GEÇTİ

Kadın çalışanlar, sigortalı olmadan önce doğan çocukları için de borçlanma hakkı istiyorlar. Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından bu konuda bir düzenleme yapılacak.

SONRAKİ HABER