4a 4b 4c SSK Bağkur Memur 6 Aylık TEFE TÜFE Enflasyon Fark Zammı Temmuz Aralık Maaş Tablosu Açıklandı

TÜİK Haziran 2022 enflasyon oranlarını Temmuz başında açıkladı. İlan edilen rakamlar sonrasında memurların, 4c kapsamında memur emeklilerinin, 4a ve b SSK Bağkur emeklilerinin ne kadar maaş zammı alacakları belli oldu. Temmuz 2022 dönemi ile Aralık 2022 döneminde çalışanların emeklilerin alacakları maaş tutarları 6 aylık zam hesaplamaları.

4a 4b 4c SSK Bağkur Memur 6 Aylık TEFE TÜFE Enflasyon Fark Zammı Temmuz Aralık Maaş Tablosu Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından merakla beklenen Haziran 2022 dönemi enflasyon oranları açıklandı. Haziran ayı enflasyon oranlarının açıklanmasının ardından memurlara ve emeklilere verilecek maaş zammı da belli oldu. 6 aylık enflasyon oranlarına göre maaş zammı alacak olan memur ve emekliler için TÜİK verileri.

4 TEMMUZ 2022'DE AÇIKLANAN HAZİRAN 2022 ENFLASYON ORANLARI AÇIKLANDI

TÜİK tarafından ilan edilen duyuruya göre aylık enflasyon oranı yüzde 4.95 şeklinde oluştu. Bu veri sonrasında ise 6 aylık enflasyon oranları yüzde 38. olarak oluştu.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun resmi sitesinden yapılan basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı.

TÜFE'de (2003=100) 2022 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %4,95, bir önceki yılın Aralık ayına göre %42,35, bir önceki yılın aynı ayına göre %78,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %44,54 artış gerçekleşti.

HAZİRAN ENFLASYONLARI SONRASI MEMUR VE MEMUR EMEKLİLERİ NE KADAR NET VE ENFLASYON FARKI ZAMMI ALACAKLAR?

TÜİK verileri sonrasında oluşan tabloya göre memur ve memur emeklileri aynı hesaplama ile zam alacaklar. Memur ve emeklilerine yüzde 7 toplu sözleşme zammı verilecek. Bu zam ile birlikte enflasyon farkı zammı maaşlara eklenecek. Enflasyon farkı zammı ise yüzde 7.5'un üzerinde olan oran için ödenecek.

Bu hesaplama ile memur ve emeklileri için Temmuz 2022 ile Aralık 2022 dönemi arasında ödenece olan zam oranı yüzde 42.35 oldu. Zam oranı 8 Temmuz'da ödenecek memur maaşlarına eklenecek. Emekliler de Temmuz maaşlarını zamlı ödeme ile alacaklar.

SSK BAĞKUR EMEKLİLERİNİN 6 AYLIK ZAM HESAPLARI YENİ MAAŞ TABLOLARI

SSK ve Bağkur kapsamında emekli olanlar ise maaşlarına daha farklı bir hesaplama sistemi ile zam alacaklar. Emeklilerin zam hesaplamasında enflasyon oranları doğrudan belirleyici etmen olacak. 4a ve 4b kapsamında emekli olanlara net zam olmayacak sadece enflasyon oranı zam olarak yanstılacak.

TÜİK 6 aylık enflasyon oranı olan yüzde 42.35 tüm SSK ve Bağkur emeklileri ile bu kapsamda alınan dul aylığı yetim aylıı ödemelerine yansıyacak. Maaşlar Temmuz ayında zamlı olarak ödenecek.

6 AYLIK ENFLASYON VERİLERİ TÜM TABLO

Ocak ayından Temmuz ayına kadar her ay başında TÜİK tarafından ilan edilen resmi enflasyon oranlarına dair tablo aşağıda. Bu 6 aylık tablo maaş zam oranı için belirleyici etmen konumunda olup tüm hesaplamalar yukarıda aktardığımız formüllere göre yapıldı. İşte 6 aylık enflasyon tabloları.

Ocak 2022 TÜİK tarafından açıklanan resmi TEFE TÜFE enflasyon oranı yüzde 11.10

Şubat 2022 TÜİK tarafından açıklanan resmi TEFE TÜFE enflasyon oranı yüzde 4.81

Mart 2022 TÜİK tarafından açıklanan resmi TEFE TÜFE enflasyon oranı yüzde 5.46

Nisan 2022 TÜİK tarafından açıklanan resmi TEFE TÜFE enflasyon oranı yüzde 7.25

Mayıs 2022 TÜİK tarafından açıklanan resmi TEFE TÜFE enflasyon oranı yüzde 2.98

Haziran 2022 TÜİK tarafından açıklanan resmi TEFE TÜFE enflasyon oranı yüzde 4.95

BİR SONRAKİ ZAM TABLOSU

Memur ve emekliler için bir sonraki zam tablosu Aralık 2022 sonunda belli olacak. Aralık ayı sonunda oluşacak 6 aylık enflasyon oranları maaş zammı olarak yansıyacak ve zamlı maaşlar Ocak ayından sonra geçerli olacak.