4a 4b 4c Ek5 Ek6 ve Ek9 kapsamında çalışan kişiler dikkat! Bu şartları sağlayan kişiler erken emekli oluyor

Çalışan kişilerin son dönemde en çok merak ettikleri ve gündemde olan konulardan biri de erken emeklilik oldu. Erken emeklilik kapsamında yaşanan bu gelişme pek çok kişi tarafından ilgi duyuldu. İşte detaylar...

4a 4b 4c Ek5 Ek6 ve Ek9 kapsamında çalışan kişiler dikkat! Bu şartları sağlayan kişiler erken emekli oluyor

Çalışan kişilerin en çok araştırdığı ve merak ettiği konu emeklilik olmaktadır. Sigorta kapsamında çalışan farklı şartlara sahip olan çalışanlar emeklilik hakkında kendi haklarını öğrenmek için sık sık konu ile ilgili araştırma yapmaktadır. Özellikle son dönemde de erken emeklilik konusunun gündemde olması nedeniyle konu ile ilgili gündemde olan sorular da buna göre şekillenmeye başladı.

ERKEN EMEKLİLİK AÇIKLAMASI!

Oldukça uzun bir süredir gündemde olan erkek emeklilik hakkında geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete'de karar çıktı. Emekli olmak isteyen kişiler için prim gün sayılarına göre, bunun yanı sıra çalışma günlerine göre yaşlarına bakarak emekli olma hakkı sağlanmaktaydı.

Fakat yeni yapılan çalışma ile birlikte emekli olmak iseyen kişiler için yeni imkanların ortaya çıkması beklenilmekteydi. Yeni yapılan çalışma ile birlikte 9 Eylül 1999 tarihinden önce bir iş yerinde çalışan kişilere emekli olma hakkı sağlayacağı öğrenildi.

Erken emekli olmak isteyen kişilerin bazı şartları sağlaması halinde verdiği dilekçe ile birlikte 49 yaşının altında olsa bile emekli olabileceği açıklandı. Açıklama sırasında verilen şartlar ise şu şekilde sunulmuştu;

  • Kişilerin 9 Eylül 1999 tarihinden önce bir iş yerinde çalışmış olması gerekmektedir.
  • 25 yıl sigortalı çalışan olmak
  • 5225 günü tamamlamış olmak gerekmektedir.

Bu karar ile birlikte erken emekli olmanın mümkün hale geleceği açıklandı. Yalnızca meclis onayından geçmesi beklenen bu çalışma hakkında yaşanacak olan gelişmeler merak konusu olmuşken, 4a, 4b, 4c, Ek5, Ek6 ve Ek9 kapsamında çalışan kadınların bu şartlara gerek kalmadan erken emeklilik hakkının olduğu açıklandı.

KADIN ÇALIŞANLARDA ERKEN EMEKLİLİK HAKKI

Çalışan kadınlar için tanınan bu hakkın ağır engelli çocukları bulunan kadınları kapsadığı öğrenildi. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra yatan sigorta primlerinin dörtte biri ayrıca ilave edilerek sürenin emeklilik yaşından düştüğü öğrenildi.

"Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan" kişilere tanınmış olan bu hakkı bu durumda olan annelerin ve aynı zamanda çalışan kadınların bilmesi gerektiği konusunda açıklamalara yer verildi.