40 yıl, 7200 9000 gün prim, yüzde 12 maaş kesintisi! EYT ile emeklilik bekleyenler hazır olun

EYT ile Emeklilik Yasası öncesi gündeme gelen Türk modeline ilişkin bazı formül çalışmaları basına sızdı. Almanya ve Finlandiya gibi ülkelerde uygulanan erken emeklilik sisteminin Türkiye'ye özgü hale getirilip emeklilikte yaşa takılanların emekli edilmeleri gündemde.

40 yıl, 7200 9000 gün prim, yüzde 12 maaş kesintisi! EYT ile emeklilik bekleyenler hazır olun

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Çalışma Bakanlığı'nın hazırlayacağı emeklilik formülü merakla bekleniyor. Daha önce sık sık gündeme gelen Almanya ve Finlandiya modeli erken emeklilik formülleri yeniden gündemde. Ancak bu defa Türkiye Modeli olarak uyarlanmış şekilleriyle.

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre emeklilik bekleyenler için bu iki ülkede uygulanan erken emeklilik sistemine benzer bir uygulama Ocak ayında karşımıza çıkabilir.

EYT İLE EMEKLİLİKTE ALMANYA FİNLANDİYA MODELLERİNİN TÜRKİYE HALİ

Haberde sosyal güvenlik uzmanlarının Almanya ve Finlandiya'da uygulanan emeklilik formüllerini Türkiye'deki çalışma ve emeklilik sistemine uyarlanabileceğini ifade ediyorlar. Hem Almanya hemde Finlandiya'da emeklilik yaşı 67. Ancak bu iki ülkede erken emekli olma hakkı var. Bu kapsamda 67 yaşı beklemek istemeyenler 63 yaşında emekli olabiliyorlar. Bu durumda 40 yıllık çalışma süresi dikkate alınıyor. Ayrıca iki ülkede de erken emekli olanların maaşlarından yüzde 12 ile yüzde 18 kesinti yapılıyor.

Bu formüller Türkiye için araştırılacak.

Almanya ve Finlandiya'da uygulanan emeklilik sistemlerinin Türkiye için araştırıldığı ve Türkiye'ye özgü bir model için referans alınabileceği iddialar arasında. Bakanlık tarafından oluşturulan komisyon bu kapsamda, prim gün ödeme süresi ve sigortalılık süreci esas alınarak Türkiye Modeli ortaya çıkaracak. Bu noktada ise çalışmalar sürüyor.

PRİM GÜN ŞARTI İÇİN İLK RAKAMLAR

Prim gün üzerinden yaş hesabı olmadan oluşturulacak olan bir sistemde vatandaşların hangi şartlarla emekli olabilecekleri ise değerlendirildi. Buna göre;

Kadın çalışanların 7200 gün prim ödemesi, erkeklerin ise 9000 gün prim ile emekli edilmesi gündemde.

Bunun dışında maaş kesintisi ile erken emeklilik formülleri için de çalışmalar sürüyor.

Bir diğer formülün ise kademeli emeklilik olduğu ifade ediliyor.

YAŞI TAMAMLAMIŞ AMA PRİMİ EKSİK OLANLAR

Yaşı tamamlamış ancak eksik prim nedeniyle emekli olamayanlar için EYT Yasasında bir düzenleme olması umuluyor. Bu düzenleme gerçekleşirse prim eksikliği nedeniyle emekli olamayanlara farklı seçenekler sunulacak ve emeklilik hakkı verilecek. Bu seçeneklerden birisi eksik prime eksik maaş diğeri ise primin tamamlanması için ek çözüm yolları oluşturulması olarak gösterildi.