40 Katına Çıkan Koronavirüs Yeniden Kapıya Dayandı! Fahrettin Koca Kapanma Hakkında Açıklama Yaptı! Kapanma ve Kısıtlamalar Yeniden mi Geliyor?

Son dönemde yeniden yükselişe geçen koronavirüs vaka sayıları pek çok soruyu da beraberinde getirdi. Kapanmaların yeniden olup olmayacağına dair açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşın merak etmesine neden oldu? Korona vaka sayısı kaç? Yeniden kapanma olacak mı? İşte detaylar...

40 Katına Çıkan Koronavirüs Yeniden Kapıya Dayandı! Fahrettin Koca Kapanma Hakkında Açıklama Yaptı! Kapanma ve Kısıtlamalar Yeniden mi Geliyor?

Son iki senedir tüm dünyayı hem ekonomik hem de manevi şekilde ele geçiren koronavirüs büyük bir dünya sorunu haline gelmişti. Aşıların yapıldıktan sonra hastalığın biraz daha azalması ile birlikte kısıtlamalara son gelmiş maskeler ortadan kalkmıştı. Son dönemlerde yeniden tırmanışa geçen koronavirüs vaka sayılarının artması ile birlikte yeniden gündeme geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs vakalarının artmasına yönelik açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Samimi cevaplarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın gazetecilerin sorularına verdiği o yanıt oldukça merak edildi. Maskelerin yeniden gelip gelmeyeceği ve kısıtlamaların yeniden olup olmayacağı yönünde açıklamalarda bulunan Bakan Koca neler söyledi?

Kapanmalar Yeniden Olacak mı?

Yeni dönemde günlük vaka sayısının Almanya, İtalya, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde 100 bini aştığını söylerken cümlelerine şu şekilde devam etti;

''"Bizde ise giderek artan bir vaka sayısı olduğunu görüyoruz. Vaka sayısının artışıyla birlikte hastane yükü aynı oranda artmıyor. Vaka sayısı artışı şu an günlük 40 katına kadar çıkmış durumda. Hastane yükü ise şu an 3 kat kadar arttı. O anlamda ciddi bir hastane yükümüzün olmadığını çok rahat söyleyebiliriz. Yoğun bakımlarda da bu artışların belirgin ve ciddi olmadığını görüyoruz. Artışın aynı oranda olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz" dedi.

Maskeler Yeniden Zorunlu Olacak mı?

Vaka sayılarının artışa geçmesi ile birlikte vatandaşlara seslenen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca güncel doz aşılarının yapılması gerektiğini duyurdu. Özellikle de 50 yaş üstü, kronik rahatsızlığı olan ve risk gurubunda bulunan vatandaşların aşılarını yaptırması gerektiğini vurguladı. Fahrettin Koca bununla ilgili olarak "Bir de yine riskli, 50 yaş üstü, kronik hastalığı, ek hastalığı olan kişilerin de kalabalık ortamlarda maskelerini her zaman olduğu gibi takmalarını ısrarla öneriyoruz. Aşı olmak isteyen vatandaşlarımızın TURKOVAC aşısını olmayı önemsemelerini isterim. Yerli aşımız oldukça etkili. Sonuçlarından memnunuz. TURKOVAC tercihinde ve önerisinde hassasiyet gösterelim." açıklamasında bulundu.

Koronavirüs ile ilgili olarak dünden bugüne kat edilen yol ile ilgili Bakan Koca "Kalabalık ortamlarda riskli isek maskeyi takmamız gerektiğini, eğer kendimizde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtisi mevcut ise başkasına bulaştırmamak için maskeyi zaten takmak gerektiğini biliyoruz. Riskli olan kişilerin eğer bir belirti varsa erken dönemde testlerini yaptırıp, eğer pozitifse o durumda ek hastalığı varsa ilaca başlama durumu söz konusu olabilir. Dolayısıyla elimizde ilacımız var, aşımız var. Kişisel tedbirlere uyarak Kovid'le yaşamayı artık öğrendik. Kovid bitti mi? Bitecek mi? Bitmeyecek. Bir influenza gibi düşünün. Zaten son dönemde de belirtileri grip benzeri seyrediyor. Daha çok boğaz ağrısı, burun akıntısı ve ateşle seyrediyor ve beraberinde de kas ağrılarını görüyoruz. Ağır influenza tablosu gibi gelişiyor. Ama ek hastalığı olanlarda bu belirtiler daha belirgin, hastaneye yatışa kadar giden sonuçlara sebep olabiliyor. Onun için biraz daha dikkatli olmamız lazım." dedi.