3500 4000 4500 TL bandında emekli maaşı alanlar bankalara gidin! Ek ödeme farklarını alabilirsiniz

Milyonlarca emekli için merakla beklenen haber geldi. Emeklilere aylıklarını farklı bankalardan almaları durumunda her banka ek promosyon ödemesi gerçekleştiriyor. 3500 4000 4500 TL bandında emekli maaşı alanlar bankalara gidin! Ek ödeme farklarını alabilirsiniz

3500 4000 4500 TL bandında emekli maaşı alanlar bankalara gidin! Ek ödeme farklarını alabilirsiniz

3500 4000 4500 TL bandında emekli maaşı alanlar bankalara gidin! Ek ödeme farklarını alabilirsiniz - Milyonlarca emekli için merakla beklenen haber geldi. Emeklilere aylıklarını farklı bankalardan almaları durumunda her banka ek promosyon ödemesi gerçekleştiriyor. Geçtiğimiz yıllarda hayata geçen bu düzenleme ile birlikte milyonlarca emekli bankalarda aylıklarını tutmaları doğrultusunda bankaların belirlediği rakamlarda ek ödeme alıyor. Buna göre ise birçok banka farklı tutarlarda ödemeler yaparken Temmuz ayında asgari ücret, memur ve emeklilere gelen zamlar sonrasında ise promosyonlarda baz alınan en düşük 1500 TL emekli aylığı 3500 TL'ye kadar çıktı.

Gelen bu düzenleme sonrasında ise özel bankalar yeni promosyon tutarlarını açıklamaya başladı. Bankalar tarafından emeklilere aylıklarını taşımaları durumunda ödenen bu rakamlar 2022 Temmuz ayı itibariyle güncellenerek 7500 TL'ye kadar ek ödemeler gerçekleştiriliyor. Bu yıl içerisinde ise aylıklarını taşıyan vatandaşlar Temmuz ayında güncellenen yeni emekli aylığı ile birlikte promosyon ödemelerin farklarını talep edebilir. Finans uzmanları tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda emekliler, bankalardan aldığı promosyon ödemelerinin güncel farklarını talep edip, ret yanıtı ile karşılaşmaları durumunda ise ilk etapta aldıkları ek ödemeyi iade ederek sözleşmeyi feshedebileceği söylenildi.

Ek promosyon ödemelerinde zam farkları alınabilir

Türkiye'de merakla beklenen Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte birçok işçi ve emekli sınıfında iyileştirmeler yapıldı. Buna göre ise yapılan düzenlemeler doğrultusunda bankalar harekete geçerken kendi müşterisi olmasını isteyen ya da hali hazırda ki müşterilerini elinde tutmak isteyen bankalar, promosyon ödemeleri için ciddi artışlara gitti. Son gelen rakamlara göre ise birçok bankalarda emekli maaşlarının seviyeleri doğrultusunda promosyon ödemeleri 5 bin TL'ye kadar çıktı. Yeni kampanyalara göre ise özel bankalarda promosyon tutarları bonuslar dahil 7500 TL'ye kadar ulaşıyor.

Promosyon için arada ki farkı alabilir miyim?

Milyonlarca emeklinin merak ettiği konular arasında yer alan promosyon ödeme farkları için "fark istenir mi" sorusu araştırılıyor. Konu ile ilgili Temmuz ayında konuşan Vergi Uzmanı Muhammet Bayram ise çarpıcı açıklamalara imza attı. İşte o açıklamalar..

"Emekliler bir bankadan diğer bankaya maaş hesabını taşıdığında bir taahhüt sözleşmesi imzalıyor. Bankalar emeklilerle taahhüt sözleşmesi yaptığı için cezai şart yatırmak zorunda kalırlar. Aslında verdiği promosyonun bir kısmını geri alıyor bankalar. İptalinde kesinti veya tamamının geri alınması söz konusu. Burada emekliler taahhüt süresinin dolmasını bekleyebilir. Yeni bir sözleşme imkanı var ama promosyon alanlar eski promosyonu iade etmek zorunda kalabilirler anlaşma iptal olursa. Bunun için fahiş bir fiyat farkı varsa burada Tüketici Hakem Heyetleri’ne başvurularak aradaki fahiş tutarın geri alınması sağlanabilir." dedi.

Sözleşmeyi bozabilirsiniz fakat aldığınız tutara göre yıllık ödemesini iade etmeniz gerekiyor

Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu ise sözleşmeyi bozmaları durumunda ortaya konulan şartı açıkladı. İşte o açıklamalar..

"Emekliler şu anda maaş aldıkları bankalara gidip eskiden sözleşme yaptıkları promosyon süresi dolmadan o sözleşmeyi bozabilir ve yeni değerler üzerinden kendisine promosyon bedeli ödenmesini isteyebilirler. Örneğin 3 yıllığına 1500 lira aldık. 2 yıl geçti, 1 yıl kala bozduk. Kaç ay kaldıysa geride o aylara tekabül eden promosyon ücretini iade ederek sözleşmeden dönebiliriz. Örnekleyecek olursak; 36 ay anlaşma karşılığı 1500 lira aldıysak. 24 ay geçtiyse geriye kalan 12 ay için 500 lira bedeli iade ederiz. Yeni promosyon tutarını bankalardan araştırıp dilediğiniz bankaya emekli aylığınızın taşınmasını isteyebiliriz. Mesela benden 490 lira aldılar, 4 bin lira yatırdılar."

SONRAKİ HABER