3 çocuğa 1300 TL, 2 çocuğa 700 TL ödenecek! Türk vatandaşı olmak yeterli

Eğer almadıysanız iki çocuğu olanlara 700 TL, 3 çocuğu olanlara ise 1300 TL ödeme yapılacak. Aile Bakanlığı SYDV birimleri üzerinden çocuk parası ödeyecek. Ödemelerin kimler tarafından nasıl ve hangi koşullarda alınacağı merak edenler için bakanlık şartları açıkladı.

3 çocuğa 1300 TL, 2 çocuğa 700 TL ödenecek! Türk vatandaşı olmak yeterli

Aile Bakanlığı çocuğu olan vatandaşlara destek ödemesi yapıyor. Almayanlar ise alabilecek. Bu destek ödemesi için hiçbir koşul yok. Anne veya babanın Türk vatandaşı olması yeterli. Aile hane gelirine, anne veya babanın çalışmıyor olmasına, gayrimenkul sahibi olunup olunmamasına ve diğer tüm özel koşullar bu destek ödemesinde önemli değil.

Ailelere destek olmak amacıyla verilen bu ödemelerden almak için başvuru yapılması gerekiyor. Kaymakamlık üzerinden ödenecek olan paraların nasıl alınacağı, kimlere ödeneceği ve hangi koşulların oluşması gerektiği ise açıklandı. İşte 2022 yılı çocuk parası ödemesi.

2022 YILI ÇOCUK PARASI ÖDEMESİ 1300 TL

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı uzun zaman önce bir destek programını takvimine ekledi. Bu destek programı Türkiye'de doğan çocukların desteklenmesi ve ailelerine yardım edilmesini amaçladı. Anne veya babadan birinin Türk vatandaşı olması şartıyla alınabilecek destek ödemeleri çocuk sayısına göre değişti.

Burada önemli olan nokta, çocukların doğum tarihi. Çocuklar 2015 yılının Mayıs ayından sonra doğmuş olması gerekiyor. Bu tarihten sonra doğan her çocuk için ödeme yapılır. Ödemeler genel olarak Aile Bakanlığı tarafından otomatik olarak yapılır. Ancak almayanlar olabilir bu durumda başvuru yapılarak doğum parası alınır.

Nedir Bu Ödeme?

Aile Bakanlığı doğum parası adıyla destek ödemesi yapıyor. Ödemelerden faydalanmak isteyenler için kurum bir açıklamada bulunarak "15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşlarına ve Mavi Kart sahiplerine doğum yardımı yapılmaktadır." bilgisini verdi.

Kimler Faydalanır?

Bakanlık kimlerin faydalanacağına ilişkin açıklamasında da kapsamlı bir bilgi verdi. Ancak ödemelerde çok fazla şart olmamasından dolayı temel iki şartı açıkladı. Buna göre doğum parası almak için "Yurt içinde ve yurt dışında 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren Türk vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri" şartlarının sağlanması yeterli.

HANGİ AİLEYE 700 TL HANGİ AİLEYE 1300 TL ÖDENECEK?

Doğum parası ödemelerinden faydalancak olanlar için bakanlığın açıkladığı şartları sağlayanlar ve daha önce ödeme almamış olanlar çocuk sayısına göre ödeme alacaklar.

300 TL Ödeme Almak için,

Mayıs 2015 tarihinden sonra bir çocuk sahibi olan aileler tek seferlik 300 TL ödeme alırlar.

700 TL Ödeme Almak için

İlan edilen tarihten sonra ikinci çocuklarını dünyaya getiren ailelere ilk çocukları için 300 ikinci çocukları için 400 TL ödenir.

1300 TL Ödeme Almak için

Aileler üç veya daha fazla çocuk sahibi olmuşlarsa ilk çocukları için 300, ikinci çocukları için 400, üçüncü çocukları için ise 600 TL toplam 1300 TL ödeme alacaklar.

BEN ALMADIM NE YAPMALIYIM DİYENLER?

Doğum parası almamış olan vatandaşlar kendi ilçe kaymakamlıklarına gidecek orada SYDV birimlerini bulacak ve doğum parası almadıklarını bildirerek başvuruda bulunacaklar.