2760 TL'ye 1 yıl erken emeklilik! Aralık sonuna kadar geçerli son günü beklemeyin

Vatandaşlar askerlik borçlanması ile işe giriş tarihlerini öne çekebilir ve bu durumda daha erken emekli olabilirler. Askerlik borçlanması kişilere 1 bazı durumlarda 2 yıl erken emeklilik sağlar.

2760 TL'ye 1 yıl erken emeklilik! Aralık sonuna kadar geçerli son günü beklemeyin

EYT Yasası öncesinde vatandaşların üzerinde durduğu ve acele ettiği düzenlemelerden birisi de borçlanma. Vatandaşlar askerlik borçlanması yaparak işe giriş tarihlerini öne çekebilirler. Kadın çalışanlar da erkek çalışanlarda olduğu gibi doğum borçlanmasıyla emeklilik şartlarında avantaj elde edebilirler.

BİR GÜNLÜK BORÇLANMA 1 YILA DENK GELEBİLİR

Askerlik ve doğum borçlanmasında en önemli detay kişilerin ilk işe giriş tarihi, askerlik veya doğum tarihi.

Eğer bir kadın çalışan hiç işe girmeden anne olmuşsa doğum borçlanması ile ilk işe giriş tarihini öne çekebilir. Aynı şekilde bir erkek çalışan işe girmeden askere giderse askerlik borçlanmasıyla ilk işe giriş tarihini değiştirebilir.

Askerlik Borçlanma Süreleri

Erkekler askerlik süresi kadar borçlanabilirler. Eğer bir erkek 18 ay askerlik yapmışsa 540 gün, 12 ay askerlik yapmışsa 360 gün, 6 ay askerlik yapmışsa 180 gün borçlanma hakkı elde eder.

Kadınlarda Borçlanma Süresi

Kadın çalışanlar için üç doğuma kadar borçlanma hakkı vardır. Birinci çocuk için 720 gün, iki çocuk için 1440 gün üçüncü çocuk için ise 2160 gün borçlanma hakkı verilir.

2760 TL'ye 1 yıl erken emeklilik! Aralık sonuna kadar geçerli son günü beklemeyin

NE KADAR GÜN ÖNE ÇEKER?

Bir örnek üzerinden aktarmak gerekirse 1 Ocak 2000'de işe giren bir çalışan, işe girmeden önce askere gitmiş ve 12 ay askerlik yapmışsa 12 aylık süreyi borçlanacak. Bu durumda 360 gün borçlanma hakkı elde eden kişi işe giriş tarihini 1 Ocak 1999 yapmış olacak.

Kadın çalışanlar doğum süresi kadar erkek çalışanlar ise kendi askerlik süresi kadar borçlanma hakkına sahipler.

2760 TL'YE 12 AY DAHA ERKEN EMEKLİLİK

Sosyal Güvenlik Uzmanına gelen bir soru borçlanmanın önemini gözler önüne seriyor. Bir kişi uzman ise "13 Aralık 1975 doğumluyum. Sigorta girişim 1 Temmuz 1997. 8200 gün primim var." açıklamasında bulundu. Açıklamanın sonuda ise "Ne zaman emekli olurum?" diye sordu.

Borçlanmadan Önce; Uzman isim kişinin normal emeklilik şartlarına ilişkin "Emekli olmak için 25 yıl sigortalılık süresi 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 5900 günden fazla priminiz olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 57 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz" dedi.

Borçlanmadan Sonra; Çalışanın borçlanma yapması durumunda emeklilik hakkına ilişkin "Askerliğiniz hakkında bilgi vermemişsiniz. Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yapmışsanız, askerliğinizin 40 gününü borçlanmanız halinde emeklilik yaşınız 56’ya düşer ve 56 yaşınızı dolduracağınız tarihte emekli olabilirsiniz." açıklamasında bulundu.

2760 TL'ye 1 yıl erken emeklilik! Aralık sonuna kadar geçerli son günü beklemeyin

NE KADAR ÖDERİM?

Borçlanma hesaplaması gün üzerinden hesaplanır. Asgari ücret zammı sonrasında, emekli olmak için prim ve gün sayısı yeterli olmayanlara tanınan doğum ve askerlik borçlanması da asgari ücret zammı kadar arttı. Askerlik ve doğum borçlanması en düşük günlük prim 68.9 lira, en yüksek prim ise 520 liraya yükseldi. Bu durumda yeni hesap şu şekilde oldu.

En düşük ödeme tutarları ile;

1 günlük askerlik borçlaması; 68.9 TL

10 günlük askerlik borçlanması 689 TL

40 günlük askerlik borçlanması 2760 TL

100 günlük askerlik borçlanması 6890 TL

NASIL BAŞVURU YAPARIM?

Askerlik veya doğum borçlanması ile ilk işe giriş tarihini değiştirecekler için borçlanma işlemleri yaşanan şehrin SGK İl Müdürlüklerine dilekçe verilerek yapılacak.