26 Temmuz'a kadar süresi var! 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları başladı

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine alınacak 20 bin öğretmen için başvuru süreci başladı. 18 Temmuz'da başlayan öğretmen ataması tercih işlemleri 26 Temmuz tarihine kadar devam edecek.

26 Temmuz'a kadar süresi var! 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuruları başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son kabine toplantısında 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için müjde vermişti. 20 bin öğretmen ataması yapılacağı ilan edildikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı detayları paylaşmıştı.

Atama bekleyen öğretmenler bakanlığın duyurusu kapsamında başvurularını yapacaklar. Yeni haftanın başlamasıyla birlikte bakanlık tercih işlemlerini almaya başladı. Adaylar tercihlerini yeni gün itibariyle yapacaklar.

ÖĞRETMEN ATAMALARINDA TERCİHLER BAŞLADI

Milli Eğitim Bakanlığı 20 bin sözleşmeli öğretmen alımları için tercih süresi bugün başladı. Adaylar başvurularını 26 Temmuz tarihine kadar yapacaklar. Adayların tercih işlemleri online olarak yapacaklar. Bakanlığın resmi sitesi üzerinden yapılacak işlemler sisteme giriş yapacaklar ve branşlarına göre tercihlerini tamamlayacaklar.

Başvuru süreci 26 Temmuz'da sona erdikten sonra sonra mülakat aşamasına katılacaklar. Sözlü sınavlar 1 Ağustos tarihinde başlayacaklar. Sözlü sınav süreci de 13 Ağustos tarihinde sona erecek. Mülakat aşamasından sonra ise adaylar tercihlerini 27-31 Ağustos tarihleri arasında yapabilecekler. Nihai atama sonuçları ise 1 Eylül tarihinde açıklanacak. Atamalara başvuruda bulunacak öğretmenlerin 2021 KPSS puanları baz alınacak.

BAŞVURULAR NASIL YAPILACAK?

Sözleşmeli öğretmenlik için yapılacak sözlü sınava davet edilmek üzere yapılacak ön başvurular, Ek-4 Takvim’de belirtilen süre içerisinde “ilkatama.meb.gov.tr” adresinden Elektronik Ön Başvuru Formu doldurmak suretiyle yapılacaktır. Ön başvuru sürecinin tamamı elektronik ortamda gerçekleştirilecek; adaylar belge sunmak, başvurularını onaylatmak veya herhangi bir nedenle il veya ilçe millî eğitim müdürlüklerine gitmeyeceklerdir.

EN FAZLA ATAMA

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan öğretmen ataması kılavuzuna göre en fazla öğretmen araması 7 bin 503 kişilik kontenjanla okul öncesi öğretmenliği branşına olacak.