24 Temmuz 2022 Sol Parti Fatsa Mitingi kaç kişi katıldı?

Bugün Ordu'nun Fatsa ilçesinde gerçekleştirilen Sol Parti mitingi Türkiye gündemine damgasını vurdu. 24 Temmuz 2022 Sol Parti Fatsa Mitingi kaç kişi katıldı?

24 Temmuz 2022 Sol Parti Fatsa Mitingi kaç kişi katıldı?

24 Temmuz 2022 Sol Parti Fatsa Mitingi kaç kişi katıldı? Bugün Ordu'nun Fatsa ilçesinde gerçekleştirilen Sol Parti mitingi Türkiye gündemine damgasını vurdu. Siyasi partilerin mitingleri her geçen gün artmaya devam ederken seçime de 1 yıldan kısa bir süre kaldı. Hal böyle olunca partilerin meydanlarda ki boy gösterileri siyasi anlamda büyük şeyler ifade ediyor. Peki Sol Parti'nin Fatsa mitingine katılım sayısı kaçtı? İşte tüm detaylar Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Sol Parti, Türkiye'de faaliyet gösteren sosyalist siyasi parti. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması "SOL Parti" şeklindedir. Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nin (ÖDP) 22 Aralık 2019 tarihinde Ankara'da düzenlenen 8’inci Olağanüstü Kongresi'nde partinin isminin Sol Parti olarak değiştirilmesine dair alınan tüzük değişikliği kararıyla kurulmuştur.

Sol Parti Fatsa Mitingi kaç kişi katıldı?

Sol Parti'nin Ordu Fatsa'da gerçekleştirdiği mitinge katılım sayısının 20 binin üzerinde olduğu söyleniyor.

SOL Parti liderliği yaşanan değişikliğin basit bir isim değişikliği olmadığını çünkü öncülü olan ÖDP'nin kurulduğu dönemin ürünü olan programının eskimesinden ve bugünün ihtiyaçlarından uzak kalmasından ötürü mevcut yapıyla devam edilemeyeceğini ve Türkiye'de siyasal gelişmelerin yeni bir parti kurmuş gibi çalışmalar yapmak ve yenilenmeyi gerektiğini belirtmiştir. Fakat SOL Parti, ÖDP mirasını tamamen reddetmemekte ve temel kuruluş felsefesi itibarıyla bu partinin kazanımlarını daha da geliştirmek, açmak, güncellemek göreviyle hareket edileceğinin altını çizmektedir. Bu bakımdan, SOL Parti'nin tarihi ÖDP'nin 1996 yılındaki kuruluşuna ve onun da öncülü olan Birleşik Sosyalist Parti'nin 1994 yılında siyasi faaliyetlerine başlamasına kadar uzanmaktadır. Bugün Sol Parti'nin merkezi Ankara'dadır ve partinin liderliği Önder İşleyen, Hayri Kozanoğlu, Gizem Gül Kürekçi ve İlknur Başer'den oluşan dört kişilik bir Başkanlar Kurulu'nca yürütülmektedir. Partinin yayınları SOL Bülten ve YOL Dergisi'dir.

Ayrıca SOL Parti, Avrupa Solu Partisi ve Avrupa Antikapitalist Solu üyesidir. Üniversiteli gençlik örgütlenmesi SOLGENÇ' dir