2022'de PÖH Nasıl Olunur? Lise, Önlisans, Lisans Mezunu PÖH Alımı Olacak Mı?

Polis Özel Hareket (PÖH) olmak isteyenler ne yapacaklar? Nasıl PÖH olunur? Polis Akademisi Başkanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü PÖH alımları için süreç nasıl işleyecek? Özel Hareket Polisi olmak isteyenler için yapılması gereken tüm işlemler.

2022'de PÖH Nasıl Olunur? Lise, Önlisans, Lisans Mezunu PÖH Alımı Olacak Mı?

Lise, önlisans ve lisans düzeyinden mezun olmuş binlerce PÖH nasıl olunur sorusunun cevabını arıyorlar. EGM bünyesinde PÖH olmak isteyen adaylar en hızlı şekilde nasıl özel hareket polisi olabileceklerinin yanında kimlerin hangi şartlarla bu alanda çalışabildiklerini de araştırıyorlar. Kamugundemi.com olarak hem en sade şekliyle hemde tüm bilinmesi gerekenlerle sizlerle detayları paylaşıyoruz.

LİSE, ÖNLİSANS VE LİSANS PÖH ALIMI VAR MI?

PÖH alımları için EGM doğrudan bir ilan yayımlamaz. Yani adaylar lise mezunu yada önlisans veya lisans düzeyinden eğitim almış olmalarına göre direkt olarak PÖH için başvuru yapamazlar. PÖH alım ilanı kurum içinde yayımlanır. Bunun anlamı ise doğrudan lise önlisans ve lisans mezunu olmuş adaylar için PÖH alımı için ilan olmaz.

PEKİ NASIL PÖH OLUNUR?

POMEM, PMYO yada PAEM kapsamında adayların polis olmaları gerekiyor. Polis eğitimi alan adaylar daha sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'nce gelecek duyuruları bekleyecekler. O duyurularda adaylara EGM kurum içi PÖH alımı olacağı bildirilecek. EGM ayrıca şartları da açıklayacak. Kaç yıllık polis memuru olmuş olmak gerekiyor, hizmet süresi, eğtiim detayı kadroya göre başvurular alınacak.

Özel hareket polisi olarak görev yapmak isteyenlerin fiziki sınavı ve mülakat sınavını başarılı bir şekilde geçmesi gerekmektedir. Bu iki sınavdan sonra da adayın polis eğitim merkezinde eğitim alması ve bunu tamamlaması istenir. Tüm aşamaların tamamlanması durumunda PÖH alımları gerçekleştirilir.

PÖH OLMA ŞARTLARI NELERDİR?

PMYO yada POMEM kapsamında yapılacak başvurularda PÖH olma şartları ayrı ayrı bildirilir. Burada temel koşullar dışında yaş sınırı bulunmaktadır. Adayların polis memuru iken EGM tarafından ilan edilecek kılavuzda bildirilecek olan tüm o şartlara haiz olmaları istenir. Örneğin adayların 28 yaş şartını sağlamaları ilk koşuldur. Bunun dışında EGM diğer şartları da bildirecektir.

SONRAKİ HABER