2022 YKS Sınavına Giren Öğrencilerin Matematik Ortalaması Ağızları Açık Bıraktı! 40 Matematik Sorusu Ortalaması Açıklandı!

2022 YKS sınavına büyük bir heyecan ve stresle hazırlanan öğrencilerin 40 matematik sorusu üzerinden alınan ortalaması belli oldu. Baraj sisteminin kaldırılması üzerine sınava katılan 3 milyon kişinin matematik sorusu ortalaması ağızları açık bırakırken bu konu sosyal medyada çok tartışıldı. İşte detaylar...

2022 YKS Sınavına Giren Öğrencilerin Matematik Ortalaması Ağızları Açık Bıraktı! 40 Matematik Sorusu Ortalaması Açıklandı!

Üniversite sınavına büyük bir heyecan ve stresle hazırlanan adaylar geçtiğimiz güne sınav sonuçlarının açıklandığı bir güne uyandı. ÖSYM tarafından açıklanan 2022 YKS sınav sonuçları sonrası pek çok veli ve öğrenci isyan etti. Baraj sisteminin kaldırılması nedeniyle sıralama ve puanın çok farklı yerlerde olması sosyal medyada gündem olmuştu.

TYT, AYT ve YDT olarak üç ayrı sınavdan alanları üzerine giriş yapan öğrenciler sıralama ve puanları arasındaki farkı sosyal medyada çok eleştirdi. Matematik sorularının ortalaması gündeme damga vurdu. Sınavda 40 adet matematik sorusunun bulunmasının ardından öğrencilerin ortalama matematiği Twitter'da çok konuşuldu. Bu durumun baraj sisteminin kaldırılmasından kaynaklandığı söylenirken kimileri de eğitim sistemini eleştirdi.

2022 YKS Matematik Ortalaması

Geçtiğimiz gün açıklanan 2022 YKS ile birlikte bir sınav senesi daha geride bırakıldı. Öğrencilerin senelerde diledikleri hayat standartları ve meslekleri için çalışmasının ardından sınav gerçekleşmişti. Sınava girerek stresi biraz da olsa geride bırakan öğrencilerin yerini daha sonra sınav açıklama heyecanı aldı. Puan ve sıralamasını ÖSYM'nin web sitesinden gören öğreni ve veliler üniversite taban puanlarını araştırmaya başladı.

Sınav heyecanını geride bırakarak artık yapabilecekleri tercih ve seçimlere yönelen adaylar 40 sorudan oluşan Matematik ortalamasını görünce şoka uğradı. Matematik, Edebiyat, Tarih gibi pek çok dersin sınavına giren öğrencilerin ortama Matematik neti ortaya çıktı.

40 Matematik Sorusunun Ortalaması 8 Oldu!

TYT ve AYT sınavına giren öğrencilerin ortalama matematik neti 40 soruda 8 oldu. Sosyal medyaya damga vuran bu istatistikler sonrası pek çok öğrenci isyan etti. Hem eğitim sistemi hem de baraj kurallarının kalkmasına ilişkin eleştirilerde bulunan öğrenciler baraj sisteminin önümüzdeki senelerde sınava girecek öğrenciler için yeniden gelmesi gerektiğini de vurguladı.