2022 YKS Başvurularında Sona Gelindi! Geç Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Üniversiteye girecek adayların yakından takip ettiği 2022 YKS başvurularında sürecin sonuna gelindi. Adayların başvurularını tamamlayıp sınav ücretini yatırmaları için son gün. YKS geç başvuru günü ne zaman, geç başvuru gününde sınav ücreti ne kadar olacak?

2022 YKS Başvurularında Sona Gelindi! Geç Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

2022 YKS başvuruları, ÖSYM tarafından başvuru kılavuzunun yayımlanması ile başladı. ÖSYM üzerinden alınan başvurularda sona gelindi. Başvuruların son gününe girilmesinin ardından bu süreler içerisinden başvurusunu tamamlayamayan adaylar geç başvuru günü için araştırmalara başladı. Başvuruların sona ermesinin ardından geç başvuru süreci başlayacak. Geç başvurular 16 Mart- 17 Mart 2022 tarihleri arasında yapılacak.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda: "Yeni kimlik kartı olan adaylar, e-Devlet şifreleri ile başvuru merkezlerine gitmeden tüm işlemlerini ÖSYM AİS Mobil uygulamamızdan ve http://ais.osym.gov.tr adresimizden yapabilecekler." ifadelerini kullanmıştı. Başvurular, yeni kimlik kartı olan adaylar için online olarak yapılabilecek.

YKS BAŞVURU ÜCRETİ ve GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Başvuru süreleri içerisinde başvuru yapacak adaylar, her bir oturum için 115 TL ödeme yapacak. Sınava girecek adaylar, TYT, AYT, YDT sınavlarının her biri için 115 TL ödeyecek. Yani 3 sınava da girecek öğrenciler toplamda 345 TL sınav ücreti ödemesi yapmış olacaklar.16 Mart- 17 Mart 2022 olan geç başvuru günlerinde başvuru yapacak olan adaylardan 115 TL olan sınav ücreti %50 daha fazla olarak alınacak.

2022 YKS HANGİ GÜNLERDE YAPILACAK?

Temel Yeterlilik Sınavı (TYT) 18 Haziran 2022 Cumartesi, Alan Yeterlilik Testi (AYT) 19 Haziran 2022 Pazar günü, Yabancı Dil Testi (YDT) 19 Haziran 2022 Pazar günü öğleden sonra yapılacak. Sınavların tamamlanmasının ardından sonuçlar, 20 Temmuz 2022'de açıklanacak.

HES KODU UYGULAMASI KALDIRILDI!

YKS başvurularının başlangıcında zorunlu olan HES kodu uygulaması, Bilim Kurulu toplantısı sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamalar doğrultusunda kaldırıldı. Bakan Koca, HES kodu uygulamasının tamamen kaldırıldığını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün de açıklama yaparak sistemden HES kodu uygulamasının kaldırılmasına ilişkin güncellemelerin başlatıldığını açıklamıştı.

BARAJ PUANI KALDIRILDI

Geçtiğimiz şubat ayında YÖK'ten yapılan açıklama ile YKS'de baraj puanının kaldırıldığı duyurulmuştu. TYT ve AYT'de uygulanan baraj puanı uygulaması, 2022 yılından itibaren geçerli olmak üzere artık uygulanmayacak. Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanlarında geçerli olan başarı puanı uygulamasına ise devam edilecek.

2022 YKS Başvuru Kılavuzu İçin TIKLAYINIZ

SONRAKİ HABER