2022 YKS Başvuruları Devam Ediyor! YKS Sınav Ücretleri Nereden Yatırılacak?

Üniversitelerin çeşitli programlarına kayıt olmak için girilmesi zorunlu olan Yükseköğretim Giriş Sınavı için aday başvuruları kabul edilmeye devam ediyor. Peki, YKS başvuruları nereden yapılıyor? Sınav ücretleri nereye yatırılacak? İşte 2022 YKS’ye dair tüm ayrıntıların yer aldığı haberin devamı…

2022 YKS Başvuruları Devam Ediyor! YKS Sınav Ücretleri Nereden Yatırılacak?

Üniversitelerin çeşitli programlarında okuyarak kariyer planlamasını ilgili meslek doğrultusunda yapmayı hedefleyen adaylar için YKS başvuru ekranları, erişime açıldı. Ülke genelinde ilgili sınava girecek olan milyonlarca üniversiteli adayı, sınavın detaylarına ulaşmak için arama motorlarına sorgulama yapmaya devam ediyor.

2022 YKS Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Üniversitelerin önlisans ya da lisans programlarına kayıt yaptırabilmek için girişi zorunlu tutulan Yükseköğretim Giriş Sınavı, yeni dönem aday başvurularını kabul etmeye başladı. Söz konusu sınava girmek isteyen adaylar, son günlerde arama motorlarında sıklık ile sınav ile ilgili sorgulamalar yapmaya devam ediyorlar.

YKS’ye girecek olan adayların sınav başvurularını yapabilmeleri için ÖSYM’nin resmi internet sitesine kayıtlı olmaları gerekiyor. İlgili siteye kaydı bulunan adaylar, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak, başvuru süreci devam eden sınav ekranından “YKS” kategorisine giriş sağlayabiliyorlar. Açılan ekranda ilgili aday bilgilerinin doldurulması ve hangi YKS oturumlarına giriş sağlanacağının belirtilmesinden sonra aday başvurusu tamamlanmış oluyor.

2022 YKS Ücretleri Nereye Yatırılacak?

Haber

ÖSYM’nin resmi internet sitesi aracılığı ile YKS giriş başvurusunu yapmış olan adayların, başvurularının tamamlanması ve sınava giriş hakkına erişmesi için sınav giriş ücretlerini ilgili noktalara yatırması gerekiyor. ÖSYM tarafından yayınlanmış olan 2022 YKS Başvuru Kılavuzu’nda belirtilen ödeme noktaları, şu şekilde bildirildi:

  • Türkiye İş Bankası
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Katılım Bankası
  • ING Bank
  • Halk Bankası
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Finansbank

Yukarıda belirtilmiş olan bankaların ATM noktaları, internet bankacılıkları ya da mobil uygulamaları aracılığı ile sınav giriş ücreti yatırılabiliyor. Adayların sınav girişi için ödeyecekleri toplam ücret, giriş yapılacak olan YKS oturum sayısına göre değişiklik gösteriyor. Buna göre adaylar, girecekleri her sınav oturumu için 115 TL ödeyecekler.

2022 YKS Ne Zaman?

Aday başvurularını 7 Mart tarihine kadar kabul etmeye devam edecek olan ÖSYM, üniversite sınavının 18- 19 Haziran tarihlerinde gerçekleştirileceğini duyurdu.