2022 YKS başvuruları başladı mı? YKS başvuruları nereden yapılacak? Sınav ücreti nereye yatırılacak?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan üniversitelerde okumak isteyen öğrenciler ya da mezunlar için düzenlenen YKS, son dönemin en çok araştırılan konu başlığı olarak öne çıkıyor. Peki YKS başvuruları başladı mı? Başvurular nasıl yapılacak? İşte 2022 YKS başvuruları ile ilgili haberin ayrıntıları…

2022 YKS başvuruları başladı mı? YKS başvuruları nereden yapılacak? Sınav ücreti nereye yatırılacak?

Üniversitenin çeşitli bölümlerinde okuma hayali kuran ve okunan bölümler kapsamında meslek sahibi olmak isteyen öğrencilerin ya da mezun olmuş kişilerin girmek ile sorumlu oldukları YKS, son günlerde en çok aranan konu başlıkları arasında yerini aldı. Yaklaşan üniversite sınavına girecek olan adaylar, sınav başvurularının başlayıp başlamadığını sorgulamaya başladılar. Peki YKS başvuruları başladı mı? Başvurular nereden yapılacak?

YKS 2022 Başvuru Kılavuzu Yayınlandı!

TYT ve AYT oturumlarından oluşan üniversite sınavına girecek olan adaylar, 2022 üniversite sınavı ile ilgili sorgulamalarına devam ediyorlar. Adayların sınava girebilmeleri için ilgili ekranlar aracılığı ile sınav başvurusu yapmaları gerekiyor.

Üniversite sınavına girecek olan adayların, sınav başvurularının başlayıp başlamadığı ile ilgili soruları, dün akşam itibari ile cevap buldu. ÖSYM, 11 Şubat 2022 tarihinde saat 21:30’da YKS başvuru kılavuzunu yayınlayarak, yeni dönem üniversite sınavı için başvuru ekranlarının açıldığını bildirdi.

YKS 2022 Sınav Ücretleri Ne Kadar Oldu?

2022 YKS başvuruları başladı mı? YKS başvuruları nereden yapılacak? Sınav ücreti nereye yatırılacak? - Resim : 1

Dün akşam itibari ile ÖSYM tarafından yayınlanmış olan YKS başvuru kılavuzu ile birlikte, yeni dönem üniversite sınavına giriş yapmak isteyen adayların ödemek zorunda oldukları sınav ücretleri netlik kazandı.

Açıklanan ÖSYM kılavuzuna göre 2022 YKS ücreti 115 TL olarak belirlendi. Buna göre adaylar, giriş yapacakları her YKS oturumu için 115 TL ödeyecek, iki oturuma birden giriş yapacak olan adaylar ise toplamda 230 TL ödeme yapacak. Ödemeler şu bankalar aracılığı ile yapılabilecek:

  • Akbank
  • İş Bankası
  • Finansbank
  • Kuveyt Türk Katılım Bankası
  • Halkbank
  • ING Bank
  • Vakıf Katılım Bankası
  • Ziraat Bankası

YKS 2022 Başvuruları Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Yayınlanan ÖSYM YKS 2022 başvuru kılavuzuna göre dün akşam 21:30 itibari ile başlayan sınav başvuruları, 7 Mart 2022 tarihinde saat 23:59’da sona ermiş olacak. Başvurular ÖSYM’nin resmi internet sitesi aracılığı ile yapılacak.

SONRAKİ HABER