2022 yiyecek yardımları Resmî Gazete'de yayınlandı: Memurların ve sözleşmeli personellerin yiyecek yardımları belli oldu!

Milyonlarca memur ile kamu kurum ve kuruluşlarında sözleşmeli olarak görev yapan personeli yakından ilgilendiren yiyecek yardımları belli oldu. 2022 memur ve sözleşmeli personel yiyecek yardım tutarları Resmî Gazete’de yayınlandı. İşte yeni dönem itibari ile memura ve sözleşmeli personele verilecek olan yiyecek yardımlarına ilişkin haberin ayrıntıları…

2022 yiyecek yardımları Resmî Gazete'de yayınlandı: Memurların ve sözleşmeli personellerin yiyecek yardımları belli oldu!

2022 yılına girilmesi ile birlikte, devletin imkân sağladığı pek çok alanda çeşitli düzenlemeler yapıldı. Memurların ve sözleşmeli personellerin yeni dönem itibari ile alacakları maaşların belirlenmesinden sonra, 2022 yılında memura ve sözleşmeli personele yapılacak olan yiyecek yardımları da netliğe kavuştu. Resmî Gazete’de yayınlanan yiyecek yardımı kararından sonra milyonlarca çalışan, karara ilişkin araştırmalar yapmaya başladı.

Yiyecek Yardımı Yönetmeliği Resmî Gazete’de Yayınlandı!

Türkiye sınırları içerisinde yer alan kamu kurum ve kuruluşlarında kadrolu memur olarak ya da sözleşmeli personel olarak görev yapan milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren yiyecek yardımlarında, yeni dönem itibari ile düzenlemeye gidildi. Resmî Gazete’de de yayınlanan Yiyecek Yardımı Yönetmeliği ile yeni dönem ücretleri belli oldu.
2022 yılı Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’ne göre sözleşmeli personellerin ve kadrolu memurların yemekler için ödeyecekleri en az tutar 2,07 TL, en yüksek tutar ise 10,09 TL olarak belirlendi.

Ücretler Artabilir!

Yayınlanan 2022 Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’ne göre belirlenmiş olan yemek ücretleri, kamu kurum ve kuruluşlarının yer aldığı bölgelere, personellerin unvanlarına ve diğer özel şartlara göre değişikliğe uğrayabilir.
Personellerine yemek yardımı yapan kamu kurum ve kuruluşları, yayınlanan ücretleri baz alarak kendi bünyesinde ki yemek ücreti dağılımını güncelleyebilmek hakkına sahiptir.

Memurlardan ve Sözleşmeli Personellerden Alınacak Yemek Bedelleri

15 Ocak 2022 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan yemek yardımlarına göre hem sözleşmeli personellerden hem de kadrolu memurlardan tahsis edilecek olan ücretler belli oldu. Buna göre memurlardan alınacak olan yemek ücretleri şu şekilde açıklandı:
• Ek göstergesiz memur: 2,07 TL
• 1100 dahil olmak üzere ek göstergeli memur: 3,52 TL
• 2200 dahil olmak üzere ek göstergeli memur: 4,37 TL
• 3600 dahil olmak üzere ek göstergeli memur: 5,66 TL
• 4800 dahil olmak üzere ek göstergeli memur: 7,54 TL
• 4800’den yüksek ek göstergeye sahip olan memur: 8,44 TL
Yiyecek Yardımı Yönetmeliği’ne göre sözleşmeli personellerden alınacak olan yemek ücretleri şu şekilde belirlendi:
• Brüt ücreti 5.5245 TL ve altında olan sözleşmeli personel: 2,52 TL
• Brüt ücreti 8.850 TL’ye kadar olan sözleşmeli personel: 4,37 TL
• Brüt ücreti 12.225 TL’ye kadar olan sözleşmeli personel: 7,93 TL
• Brüt ücreti 12.225 TL’den fazla olan sözleşmeli personel: 10,09 TL