2022 Temmuz ayı Türkiye'de sıfır km araba satışları! Fiat açık ara zirvede, Renault'tan büyük düşüş! Volkswagen Temmuz ayında satışları arttırdı!

Türkiye'de artan döviz ve hayat pahalılığı ile birlikte vatandaşın belini büken otomobil fiyatları zamlanmaya devam ediyor. Buna göre ise Ağustos ayının gelmesi ile birlikte birçok otomobilde zamlı listeler yansırken geçen ay Türkiye otomobil pazarında hangi marka ne kadar araç sattı belli oldu. İşte detaylar! 2022 Temmuz ayı Türkiye'de sıfır km araba satışları! Fiat açık ara zirvede, Renault'tan büyük düşüş! Volkswagen Temmuz ayında satışları arttırdı!

2022 Temmuz ayı Türkiye'de sıfır km araba satışları! Fiat açık ara zirvede, Renault'tan büyük düşüş! Volkswagen Temmuz ayında satışları arttırdı!

2022 Temmuz ayı Türkiye'de sıfır km araba satışları! Fiat açık ara zirvede, Renault'tan büyük düşüş! Volkswagen Temmuz ayında satışları arttırdı! Türkiye'de artan döviz ve hayat pahalılığı ile birlikte vatandaşın belini büken otomobil fiyatları zamlanmaya devam ediyor. Buna göre ise Ağustos ayının gelmesi ile birlikte birçok otomobilde zamlı listeler yansırken geçen ay Türkiye otomobil pazarında hangi marka ne kadar araç sattı belli oldu.

Her ay belirli danışmanlık şirketleri tarafından elde edilen veri analiz ve raporlar ile birlikte tüm otomobil markalarının aylık satış rakamlarına ulaşılabiliyor. Buna göre ise Haziran ayında açıklanan ve çok talep gören "aylık otomobil satış sayıları" bugün Temmuz rakamları ile güncellendi. İlk gelen verilere göre ise Fiat halen açık ara liderliğini sürdürürken Renault bu ay büyük düşüş yaşadı. Volkswagen tarafından gelen atak satışları ciddi derecede arttırırken markalar arasında kampanya savaşları da devam ediyor. Buna göre ise işte 2022 Temmuz ayı Türkiye'de sıfır otomobil satışları!

Temmuz ayı çok satan araba modelleri belli oldu

Otomotiv yazarı Emre Özpeynirci her ay olduğu gibi bu ay da en çok satan otomobilleri sosyal medya hesabından paylaştı. Otomobil piyasasını yakından takip eden kişilerin takip ettiği isimler arasında yer alan Emre Özpeynirci yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.

"Fiat açık ara zirvede. Temmuz ayını otomobil+hafif ticari araç satışlarında Fiat açık ara önde kapatırken, VW ikinci, Ford ise 3.sırada yer aldı."

2022 Temmuz ayı Türkiye'de sıfır km araba satışları! Fiat açık ara zirvede, Renault'tan büyük düşüş! Volkswagen Temmuz ayında satışları arttırdı!Temmuz ayında Türkiye'de toplam 52.206 araç satışı gerçekleştirildi. Bunun yüzde 26'lık bir bölümünü Fiat gerçekleştirdi. Her ay liderliğini açık ara sürdüren Fiat hem ticari hem binek araçlarda büyük fark yarattı. Buna göre ise Temmuz ayında yaptığı satış rakamı 13.680 olarak açıklandı.

Volkswagen grubu ise ilk 10'da yer almayı başardığı sıralamada bu ay ikinci sıraya kadar yükseldi. Buna göre ise Fiat'tan sonra en fazla satışı gerçekleştirilen grup olan Volkswagen Temmuz ayında toplamda 5.411 otomobil satışı gerçekleştirdi.

Ford grubu Temmuz ayında 4.530 araç satışı gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz aylarda Fiat'ı takip eden Renault'un bu ay düştüğünü gözlemliyoruz. Buna göre ise listede 4.sırada yer alan Renault, 4.459 araç satışı gerçekleştirdi.

 • Dacia 3.566 satış
 • Hyundai 3.501 satış
 • Toyota 2.984 satış
 • Opel 2.048 satış
 • Kia 1.573 satış
 • BMW 1.359 satış
 • Citroen 1.349 satış
 • Honda 1.334 satış
 • Peugeot 1.222 satış
 • Mercedes Benz 1.099 satış
 • Skoda 1.011 satış

Liste bu şekilde tamamlandı. Verileri "EBS Danışmanlık" hazırlamıştır.