2022 Tediye ödemeleri yapılacak mı? İlave tediye ödemesi kimlere yapılır? Tediye ödemesi nedir?

En son 17 Aralık 2021 tarihinde yatırılan tediye ödemelerinin, yeni dönem itibari ile ne zaman yatırılacağı merak konusu oldu. Milyonlarca vatandaş ödemelerinin ne zaman yatacağına dair araştırmalar yapmaya başladı. İşte 2022 tediye ödemeleri ile ilgili haberin ayrıntıları…

2022 Tediye ödemeleri yapılacak mı? İlave tediye ödemesi kimlere yapılır? Tediye ödemesi nedir?

2022 yılının gelmesi ile birlikte, devlet tarafından vatandaşa yapılan birçok ödemenin tutarı güncellendi. 2021 yılın enflasyon rakamları ve diğer kararlar baz alınarak güncellenen ödemeler içerisinde, devletin vatandaşlara ödemiş olduğu ilave tediye ödemeleri de yer aldı. Milyonlarca vatandaş hem 2022 tediye ödemelerinin tutarını hem de bu ödemelerin hesaplara ne zaman yatırılmaya başlanacağını araştırmaya başladı.

Tediye Ödemesi Nedir?

Tediye, ek ödeme ya da ikramiye olarak tanımlanabilmektedir. Ülkemizde devlet tarafından ödenen tediye ödemeleri ise devletin yönetimine bağlı olan kurum ve kuruluşlarda işçi statüsünde istihdam edilmiş olan kişilere yapılmaktadır.

İlave Tediye Ödemesi Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde taşeron işçi olarak görevini sürdüren milyonlarca kişinin yararlandığı ilave tediye ödemesi, işçilere devlet tarafından ödenen bir tutardır. Bu tutar o yıl geçerli olan asgari ücrete göre hesaplanmakta ve işçilerin 52 günlük brüt ücreti baz alınarak belirlenmektedir.
İlave tediye ödemesi, işçinin aldığı brüt ücrete göre değişiklik göstermektedir. Brüt ücretin 52 günlük kısmı baz alınarak hesaplanan ilave tediye ödemeleri, 4 taksite bölünerek işçilerin hesaplarına yatırılır. Geride bıraktığımız 2020 yılı içerisinde en son ödenen ilave tediye ödemesi, 17 Aralık tarihinde işçilerin hesaplarına aktarılmıştı.

2022 İlave Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yatırılacak? Tediye Ödemesi Kimlere Yatırılacak?

Devletten ilave tediye ödemesi alan işçiler, bu yıl hesaplarına ne zaman para aktarılacağını araştırmaya başladı. Ancak konu ile ilgili yetkili olan kişilerden henüz net bir açıklama gelmedi.
2022 yılında ilave tediye ödemelerinin kimlerin hesabına yatırılacağı da işçi statüsünde çalışan vatandaşların merak konusu oldu. 6772 sayılı devlet kanununa göre ilave tediye ödemesine hak kazanan işçiler ile ilgili şu bilgiler yayınlandı:
• Çalıştığı kurumun sermayesinin yarısından daha fazlası devlete ait olan kuruluşlar
• Kamunun iktisadi teşekkülleri
• Katma ve genel bütçeli kurumlar
• Özel bütçeye sahip idareler
• Özel idareler ve belediyelerde hizmet akdi karşılığında çalışan işçiler.