2022 stajyer maaşları güncellendi! En az 631 TL ödemeye yapılacak!

Stajyer maaşlarında 2022 yılı için güncelleme yapıldı. Düzenleme sonrasında en az 631 TL hesaplara yatırılacak.

2022 stajyer maaşları güncellendi! En az 631 TL ödemeye yapılacak!

Stajyerlerin aldıkları maaşlar, 2022 yılı için güncel olarak en az 631 TL belirlenmiştir. Şirket veya kurumların bünyelerinde çalıştırdıkları stajyerlerin maaşlarını çalışma gün ve saatine göre verme hakkı da vardır. Belirlenen staj kotasından daha fazla çalıştırılan stajyerlere bu belirlenmiş tutardan daha fazlası, günlük veya saatlik çalışma ücretine göre belirlenir ve ay sonunda alacakları tutara ilave edilir.

Gönüllü Stajyer Maaşı Ne Kadardır?

Gönüllü olarak yapılan stajın maaşı, yoktur. Yani bir kurumda veya kuruluşta staj yapak için gönüllü olmuş öğrenciler veya kimseler, yaptıkları staj karşılığında hiçbir karşılık almazlar. Kurumun durumuna ve görüşüne göre, bünyesinde gönüllü staj yapan kimselere kendi belirledikleri tutarda bir ücret verilir ancak bunu yapma zorunlulukları da yoktur.

Üniversite Stajyer Maaşı Ne Kadardır?

Haber

Üniversiteden kaynaklı staj yapan kimselere aylık olarak verilmesi gereken minimum tutar 1.127 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar, haftalık 45 çalışma saati için geçerlidir. Eğer üniversite öğrencileri, staj yaptıklar yerde haftalık çalışma saatlerinin üstünde çalışıyorlarsa aldıklar ücretten fazlasını talep etme hakları mevcuttur.

Lisede Yapılan Stajın Ücretini Kim Öder?

Lise stajyerlerinin maaşları, öğrencilerin staj yapmış oldukları yer tarafından karşılanır. Kendi okullarının stajyer maaşlarını karşılamak gibi bir zorunluluğu yoktur. Ancak stajlarını tamamladıkları yer, kendilerine aylık olarak maaş vermekle yükümlüdür.

Staj Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Staj maaşlarının alınması, stajın nerede yapıldığına göre değişiklik gösterir:

  • Lise veya üniversite öğrencilerinin devlet kurumlarına bağlı olarak veya doğrudan devlet kurumlarında yaptıkları stajlarda maaşlarının ödemeleri her ayın 15 ila 20’si arasında gerçekleşir.
  • Özel kurum ve kuruluşlarda stajlarını tamamlayan kimseler içinse belirlenene günde maaş ödemeleri yapılır. Stajyerler, kurumda çalışan diğer kişilerle aynı gün maaş almayabilirler. Kurum tarafından belirlenmiş ve belirtilmiş günlerde ödemeler hesaplarına yansıyacaktır.

Stajyer Maaşı Ödenmezse Ne Olur?

Stajyer maaşının alınmaması durumu, yasal değildir. Staj yapan kişi, yaptığı staj sonrasında ücret almak istemediğini veya almayacağını yazılı bir biçimde beyan etse dahi durumun yasal olmayışı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından bilindiği için stajyerlerin dava açma hakkı vardır. Maaşını alamayan stajyerler, Asliye Hukuk Mahkemelerine giderek tazminat davası açabilirler. Ancak dava açtıkları kurum adına, en fazla 5 yıl öncesine kadar alınmayan ücretlerin davaları açılabilir. Kişiler eğer stajlarını 5 yıldan uzun bir süre önce tamamlamışlarsa alamadıkları ücretlerin hakkını arayamazlar.

Devlet Staj Ücretinin Ne Kadarını Karşılar?

Özel sektör dahilinde stajını yapan öğrencilerin maaşları, kendilerine ödendikten sonra devlet bu maaşın 1/3’ünü karşılamakla yükümlüdür. Öğrenciler veya kişiler, yaptıkları staj süresi boyunca resmi bir şekilde maaş ödemesi alırsa, ilgili iş yeri devlete stajyer maaşının geri ödemesi için başvuruda bulunur ve devlet iş yerine belirttiği ücretin tamamını öder. Ayrıca şirketler, ne kadar stajyere sahiplerse hepsine verdikleri maaşlarının üçte birini geri alabilirler.

Stajyer Devlet Desteği Ücretleri Ne Kadardır?

Staj yapanlara devlet, çalıştıkları yerin büyüklüğüne göre destek sağlar. Eğer stajyer kişilerin çalışmakta oldukları iş yeri toplamda 20 kişiden az ise 511 TL, 20 kişiden fazla ise de 255 TL katkı verir. Bu verilen para iş yerinden bağımsız olarak stajyerlerin hesaplarına yatar.

Lise Stajyerleri Kaç Gün Çalışır?

Lisede yapılan zorunlu staj, 30 iş günü olarak belirlenmiştir. Stajyerler günde en fazla 6, haftada da en fazla 45 saat çalışabilirler. Özel kurumlarda mesaiye kalma gibi bir durumları yoktur ancak eğer çalışırlarsa, çalıştıkları fazla saat ücretleri stajyer maaşlarına yansıtılır.

SONRAKİ HABER