2022 Rehberlik ve Danışmalık Öğretmeni maaşları ne kadar? Rehber öğretmen nasıl olunur?

2022 yılında ilk kez rehberlik ve danışmanlık öğretmeni olarak görev alacak olan ya da hali hazırda rehber öğretmen olarak istihdam edilmiş olan kişiler, yeni dönem maaşlarını araştırmaya başladı. İşte rehberlik ve danışmanlık öğretmenliğine dair haberin ayrıntıları…

2022 Rehberlik ve Danışmalık Öğretmeni maaşları ne kadar? Rehber öğretmen nasıl olunur?

2021 yılına ait enflasyon verilerinin açıklanmasından sonra pek çok meslek grubun yeni dönem maaşı zamlanmıştı. 2022 yılı içerisinde rehberlik ve danışmalık öğretmeni olarak istihdam edilecek olan ya da kariyer planlamasını bu meslek üzerine yapmış olan birçok kişi yeni dönem maaşlarını ve nasıl rehberlik ve danışmanlık öğretmeni olabileceklerini araştırmaya başladı.

Rehberlik ve Danışmanlık Öğretmeni Nedir?

Son zamanlarda vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alan rehberlik ve danışmanlık öğretmenliği, birçok kişinin bilgi sahibi olmak istediği bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Şu an ileride yapacağa mesleğe karar verme konusunda ikilemler yaşayan kişiler, rehberlik ve danışmanlık öğretmenliğinin ne anlama geldiğini araştırmaya başladı.

Rehberlik ve danışmanlık öğretmenliği, üniversitelerin Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümlerinden mezun olan kişilerin Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan kamu okullarında ya da diğer özel okullarda öğretmen olarak istihdam edilmeleri sonucunda ortaya çıkmış olan bir öğretmenlik branşıdır.

Rehberlik ve Danışmanlık Öğretmeni Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Rehberlik ve danışmanlık öğretmeni olabilmek için öncelikle lisans programlarında yer alan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünden mezun olmak gerekiyor. Mezuniyetten sonra ise KPSS’ye girerek, bölüm için belirlenmiş olan asgari puanı alarak atanmaya hak kazanmak gerekiyor.

2022 Rehberlik ve Danışmanlık Öğretmeni Maaşları Ne Kadar Oldu?

2022 yılının başında, geride bıraktığımız yıla ait enflasyon verilerinin açıklanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetiminde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yeni dönem memur maaşları belli olmuştu.
2022 yılında zamlı maaş alacak meslek gruplarından biri de öğretmenler oldu. Kamuya bağlı olan okullarda görev yapan öğretmenlerin yeni dönem maaşları hakkında en çok araştırılan öğretmenlik branşlarından biri rehberlik ve danışmanlık öğretmenliği oldu. Yeni zamlar ile birlikte kamuda görev yapan PDR öğretmeni en düşük 7 bin 500 TL maaş alacak. Öğretmenlerin ek dersleri ve diğer hakları eklendiğinde, maaşlar 10 bin TL’ye kadar çıkacak.