2022 ÖSYM tercih kodu nedir, nereden bulunur?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na giren öğrenciler için bugün tercih resmen başladı. Tercih kılavuzunun da yayınlanması ile birlikte milyonlarca aday tercih yapmak için kolları sıvadı. 2022 ÖSYM tercih kodu nedir, nereden bulunur?

2022 ÖSYM tercih kodu nedir, nereden bulunur?

2022 ÖSYM tercih kodu nedir, nereden bulunur? Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na giren öğrenciler için bugün tercih resmen başladı. Tercih kılavuzunun da yayınlanması ile birlikte milyonlarca aday tercih yapmak için kolları sıvadı. Tercih ekranının açılması ile birlikte milyonlarca adaylar arasında ilk kez tercih yapanlar nasıl yapacaklarını araştırmaya başladı. Buna göre ise tercih yaparken yeni öğrenecekleri tercih kodu merakla araştırılmaya başlandı. Buna göre ise tercih kodu adı verilen bilgi nereden, nasıl bulunur sorgulanıyor. İşte detaylar Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

Üniversite adaylarının ÖSYM'nin resmi internet veya mobil uygulaması üzerinden gerçekleştireceği tercihlerde üniversitelerin ilgili bölümlerinin tercih kodları yazması gerekmektedir. Tercih kodunu ilk kez duyan ve ne olduğunu araştıran vatandaşlar nereden bulacaklarını da sorguluyor. İşte detaylar!

TERCİH KODU NEDİR?

Tercih kodu, tercih edilecek olan okulun bölümünün kodudur. Her üniversitenin adından sonra bu üniversitede bulunan programların kodları, bu programların adları yer almaktadır.

TERCİH KODU NEREDEN BULUNUR?

Milyonlarca adayın bugün ilk kez karşılaşmış olduğu tercih kodları sıklıkla araştırılmaya başlandı. Buna göre ise YKS tercih adı ve kodu, tercih kılavuzunda paylaşıldı. Tablo 3 ve Tablo 4'te yer alan üniversite kontenjanları, bölüm ve taban puanları kısmından öğrenciler bölümlerin kodlarına hızlı bir şekilde erişebilir.

Tabloda, her üniversitenin adından sonra bu üniversitede yerleştirme yapılacak yükseköğretim programlarının kodları (1) numaralı sütunda, adları (2) numaralı sütunda, programın öğretim süresi (3) numaralı sütunda, programın puan türü (4) numaralı sütunda, programın genel kontenjanı (5) numaralı sütunda, okul birincisi kontenjanı (6) numaralı sütunda, programla ilgili özel koşul ve açıklamaları (7) numaralı sütunda (Bu koşul numaralarının içeriği "Tablo 3 ve Tablo 4'te Yer Alan Yükseköğretim Programlarının Koşul ve Açıklamaları" başlığı altında numara sırasına göre verilmiştir.) verilmiştir.