2022 Muhtar Olma Şartları, Kimler Muhtar Olabilir? Görevleri Nelerdir? Muhtarlık Yaş Sınırı Var mı? Muhtar Maaşı Ne Kadar?

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhtar maaşlarına zam müjdesinin ardından muhtarlık merak edilmeye başladı. Kimler muhtar olabilir, muhtarlıkta yaş sınırı var mı? 2022 muhtar maaşları ne kadar?

2022 Muhtar Olma Şartları, Kimler Muhtar Olabilir? Görevleri Nelerdir? Muhtarlık Yaş Sınırı Var mı? Muhtar Maaşı Ne Kadar?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde muhtarlar ile bir araya geldi. Muhtarlar toplantısında konuşan Erdoğan, muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz el vermedi diyerek muhtar maaşlarının da asgari ücret seviyesine çıkarıldığını açıklamıştı.

Maaşlara ilave zam yapılmasıyla gündeme gelen muhtarlık mesleği merak edilmeye başlandı. Muhtarlıkla ilgili detaylar şöyle:

KİMLER MUHTAR OLABİLİR ?

Muhtarlık için T.C. Vatandaşı olmak, seçimlere girileceği tarih itibariyle 18 yaşını tamamlamış olmak ve eçimlere girdiğiniz mahalle yada köyde ikamet ediyor olmaz ve o ikamette en az 6 ay oturuyor olmak gerekiyor.

Muhtar olmak için mezuniyet şartı aranmıyor, okuryazar olmak yeterli. Akli melekeler yönünden kısıtlı olmamak. Hükümlü olmamak. Bazı suçları işleyenlerin seçilme hakkı yoktur.

MUHTARIN GÖREVLERİ

"Bireysel olarak köy ve mahalledeki sakinlerin kurallar nezdinde ilgili ikamet işlerini gerçekleştirmek

Yol ve çeşme gibi farklı ihtiyaçları ilgili kurumlara bildirmek.

Merkez yönetim üzerinden bir temsilci olarak, kanun nezdinde gerekli hükümet uygulamaları ve yönetmelikleri bölge halkına duyurmak.

Seçim dönemleri içerisinde sandık seçim kurullarında bulunmak.

Asker çağına gelmiş kişilerin çizelgelerini bildirmek.

Seçim listeleri askıya asmak ve gerekli seçim kağıtlarını sunmak.

Salgın hastalıklar ve benzeri durumlar karşısında anında ilgili kurumları bilgi vermek.

Bölgesinde yer alan yardıma ihtiyacı olan kişiler için, devlet üzerinden onlara destek sağlamak."

MUHTAR MAAŞLARI NE KADAR?

2022 yılı itibariyle muhtar maaşları asgari ücrete eşitlendi. Yeni muhtar maaşı 4250 TL oldu. Maaş zammı müjdesini Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Muhtar maaşlarının asgari ücretin altında kalmasına gönlümüz razı olmadı. Yaptığımız değerlendirme sonunda muhtar maaşlarını asgari ücret seviyesine, yani 4250 liraya yükseltme kararı aldık" diye duyurmuştu.

SONRAKİ HABER