2022 MSÜ Sınav Sonuçları ÖSYM Tarafından Açıklandı! Milli Savunma Üniversitesi Sonuç Sorgulama Ekranı

Askeri üniversitelere girmek isteyen adayların katıldığı Milli Savunma Üniversitesi sınavına ilişkin sonuçlar 2022 MSÜ sınav sonuçları, ÖSYM resmi sitesi üzerinden açıklandı. MSÜ sonuç sorgulama ekranı haberimizde...

2022 MSÜ Sınav Sonuçları ÖSYM Tarafından Açıklandı! Milli Savunma Üniversitesi Sonuç Sorgulama Ekranı

Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavına (2022-MSÜ) sınav sonuçları, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından açıklandı. Adaylar sınav sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden T.C. Kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak erişebilecekler. Sınava giren tüm adayların ilgili test grubundan aldığı ham puana göre testin ortalaması ve standart sapması hesaplanacak. Tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması ile 10 puan hesaplanacak.

Sınav, lisans düzeyinde askeri eğitim alacak öğrencilerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Milli Savunma Üniversitesi sınavında başarılı olanlar, mülakata girebilmek için YKS'ye de girecekler.

2022 MSÜ Sınav Sonuçları ÖSYM Tarafından Açıklandı! Milli Savunma Üniversitesi Sonuç Sorgulama Ekranı

SINAVA GİREN ADAYLAR İÇİN SÜREÇ DEVAM EDİYOR

2022 MSÜ sınavına giren öğrenciler, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları 2. seçim aşamalarına girebilmek için 18 Haziran- 19 Haziran 2022 tarihlerinde ÖSYM tarafından yapılacak YKS sınavına girmeleri gerekiyor. Harp okuluna girecek öğrencilerin TYT ve AYT'ye, Astsubay Meslek Yüksekokullarına girecek öğrencilerin de TYT sınavına girmeleri gerekiyor. ÖSYM MSÜ başvuru kılavuzunda yer alan açıklamada da bu konuda adaylara uyarı yapılmıştı.

SINAV NE ZAMAN YAPILMIŞTI?

MSÜ 2022 27 Mart 2022'de ÖSYM tarafından yapıldı. Adaylara sınavda temel matematik testinden 40, sosyal bilimler testinden 20, Türkçe testinden 40, fen bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru soruldu. Sınava ilişkin sonuçların açıklanması ile adaylar sınav sonuçlarını sadece 2022 yılı içerisinde kullanabilecekler.

TABAN PUANLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2022 yılında MSÜ sınavına giren adaylar için en önemli noktalardan biri de askeri okulların taban ve tavan puanları. 2022 yılı için taban ve tavan puanlar henüz açıklanmadı. Adayların 2021 yılı taban puanlarına göre ortalama bir puan tahmini yürütmeleri mümkün. 2022 yılı için taban puanlarının da önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

2022 MSÜ Sınav Sonuçları İçin TIKLAYIN

SONRAKİ HABER