2022 lise nakil başvuruları başlıyor! Başvurular nereden yapılacak? Lise nakil şartları neler?

Sömestr tatilinin bitmesinin ardından, veliler ve öğrenciler tarafından en çok sorgulanan başlıklardan biri ikinci dönem lise nakil başvuruları oldu. Yeni dönem lise nakil başvuruları ile ilgili detaylar, açıklandı. İşte 2022 lise nakil başlığına ilişkin haberin ayrıntıları…

2022 lise nakil başvuruları başlıyor! Başvurular nereden yapılacak? Lise nakil şartları neler?

Koronavirüs vakalarının yeni dönemde yüz bini geçmesi sebebi ile ikinci dönemde okulların yüz yüze eğitim verip veremeyecekleri merak konusu olmuştu. Milli Eğitim Bakanının konu ile ilgili yaptığı açıklamalardan sonra, okulların bir daha kapanmayacağı ve koronavirüsün daha önceki dönemlerde eğitim alanına verdiği zararların bu dönem itibari ile toparlanmaya devam edeceği bildirilmişti.

Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklamalar ile birlikte, 2 haftalık sömestr tatilinin ardından okullar tekrar açıldı. Öğrenciler ve öğretmenler, dün itibari ile yeni bir eğitim öğretim dönemine başlangıç yaptılar. Yeni dönemin başlaması ile birlikte, çeşitli sebeplerden ötürü çocuğunu farklı bir liseye aldırmak isteyen veliler, 2022 lise nakil işlemleri ile ilgili araştırmalar yapmaya başladılar. Bakanlık, konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak yeni dönem lise nakil başvurularının nasıl ve nereden yapılacağı konusunda bilgilendirme metni yayınladı.

2022 Lise Nakilleri Ne Zaman Yapılacak?

Çeşitli sebeplerden ötürü yeni dönem içerisinde çocuğunun farklı bir lisede eğitimine devam etmesini isteyen veliler, ikinci dönem nakil işlemleri ile ilgili araştırmalar yapmaya başladılar. 2022 2.dönem nakil işlemleri için ne zaman başvuru yapılması gerektiğini araştıran veliler, net bir tarihe ulaşamadılar.

Şubat ayı içerisinde e-okul aracılığı ile açıklanması planlanan nakil başvurularının, hangi tarihlerde gerçekleştirileceği, henüz Millî Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanmadı. Bakanlığın, bu hafta itibari ile yeni dönem lise nakilleri için başvuru ekranlarını erişime açması planlanıyor.

Nakil İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Çocuğunun farklı bir lisede okumasını isteyen veliler, bu isteklerinin gerçekleşmesi amacı ile bağlı bulunan okul müdürlüklerine dilekçe yazmalı ya da e-devlet aracılığı ile konu ile ilgili olarak başvuruda bulunmalıdır. Naklin gerçekleştirilmek istediği okullar ile ilgili kontenjan bilgileri ise e-Okul aracılığı ile ilan edilmektedir.

Nakil Başvurusu Şartları Nelerdir?

Yeni dönemde nakil başvurusu yapmak için saplanması gereken şartlar şu şekildedir:

  • Öğrencinin puanının, nakil yaptırılmak istenen lisenin puanından düşük olmaması gerekir.
  • Nakil işleminin yapılacağı lisede açık kontenjan bulunması gerekir.
  • Nakil işlemi için mevcut lisenin bulunduğu alan içerisinde ki okulların tercih edilmesi gerekir.