2022 KPSS sınavına girerken hangi belgeler gerekli? İşte yanınızda götürmeniz gerekenler

Türkiye'de milyonlarca kişinin bu sene gireceği KPSS sınavına 3 gün kaldı. Vatandaşlar sınava girerken yanında bulundurması gereken evrakları araştırmaya başladı. 2022 KPSS sınavına girerken hangi belgeler gerekli? İşte yanınızda götürmeniz gerekenler

2022 KPSS sınavına girerken hangi belgeler gerekli? İşte yanınızda götürmeniz gerekenler

2022 KPSS sınavına girerken hangi belgeler gerekli? İşte yanınızda götürmeniz gerekenler - Türkiye'de milyonlarca kişinin bu sene gireceği KPSS sınavına 3 gün kaldı. Vatandaşlar sınava girerken yanında bulundurması gereken evrakları araştırmaya başladı. Her sene değişen evrak bilgilerine ilişkin detaylar merakla araştırılıyor. KPSS sınavına giderken yanınızda bulundurmanız ve unutmamanız gereken belirli başlı şeyler bulunmaktadır. Bu sene için açıklanan KPSS kılavuzunda vatandaşların sınava girerken yanında götürmesi gereken eşyalar açıklandı. İşte detaylar!

ÖSYM'nin her sene gerçekleştirdiği sınavlar arasında yer alan KPSS'ye ilişkin merak edilenler araştırılıyor. Sınava girmeden önce hata yapmak istemeyen milyonlarca aday öncesinde araştırmalar yapıyor. Buna göre ise her sene değişen mevzuat ile birlikte KPSS'ye girerken yanınızda bulundurmanız gereken evraklar yer almaktadır. İşte en güncel KPSS kılavuzu Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

KPSS GİRERKEN YANIMIZDA BULUNDURMAMIZ GEREKEN BELGELER

ÖSYM'nin internet adresi üzerinden adaylar T. C. kimlik numaraları ve şifreleri ile birlikte giriş yaparak "2022 KPS Sınava Giriş Belgesi" çıkarması gerekmektedir. Öğrenciler bu belgeyi sınavdan 10 gün öncesinden başlayarak siyah veya renkli çıktı olarak alması gerekmektedir. Adaylar belgede sınav merkezi, bina, salon bilgileri ve fotoğrafları yer alması gerekmektedir.

KPSS girerken yanınızda bulundurmanız gereken evraklardan bir diğeri de nüfus cüzdanı ve T. C. kimlik kartınızdır. 2022 yılı itibariyle geçerlilik süresi dolmamış pasaportlar da yanınızda olabilir. Bunların dışında ise Türk vatandaşlığından izin ile ayrılmış ve bunların kanun mirasçılarına ait pembe / mavi kartlar, pasaportları bulunmayan KTTC vatandaşlarının fotoğraflı ve kimlik numaralı KKTC kimlik kartı ile geçerli kimlik belgesi de kabul olarak görecektir.

2022 yılı itibari ile eğer bunların dışında sürücü belgesi, mesleki kimlik kartları gibi birçok belge ile sınava giriş için geçerli kimlik belgesi olarak kabul görülmeyeceği açıklandı. Adaylar sınava giriş öncesinde T. C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı veya süresi dolmamış pasaport ile sınava girmeleri gerekmektedir. Ehliyet, mesleki kartlar gibi benzeri kartlar ile sınava giriş sağlanmayacaktır.