2022 KPSS alan bilgisi oturumu sınavları ertelenecek mi?

Milyonlarca adayın geçen hafta sonu girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. 2022 KPSS alan bilgisi oturumu sınavları ertelenecek mi?

2022 KPSS alan bilgisi oturumu sınavları ertelenecek mi?

2022 KPSS alan bilgisi oturumu sınavları ertelenecek mi? Milyonlarca adayın geçen hafta sonu girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. KPSS sınavına ilişkin ilk oturumlar tamamlanırken alan bilgisi sınavı ile ilgili ise gündemde spekülasyonlar yer almıştı. Dün Türkiye gündemi bir anda karışırken soruların aynılarının bir yayın evi şirketi ile eşleşmesi sonrasında ise vatandaşlar sınavın iptal olmasına yönelik Twitter'da paylaşımlarda bulunmuştu.

KPSS alan bilgisi sınavı ertelenecek mi?

Alan Bilgisi Sınavları 1. Oturum (Cumartesi Sabah)

  • Kamu Yönetimi
  • Uluslararası İlişkiler
  • Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri

Alan Bilgisi Sınavları 2. Oturum (Cumartesi Öğleden Sonra)

  • Hukuk
  • İktisat
  • Maliye

Alan Bilgisi Sınavları 3. Oturum (Pazar Sabah)

  • İşletme
  • Muhasebe
  • İstatistik

KPSS alan bilgisi oturumları 6 ve 7 Ağustos 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecekti.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle görevinden alındı. Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) 14 Ağustos'ta saat 10.15'te; ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Alanı Sınavı ise 14.45'te yapılacak.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında ise alan bilgisi sınavlarınında ertelenmesi gündemde ki güncelliğini koruyor.

ÖSYM asılsız demişti

"2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Cumhurbaşkanı Erdoğan incelenme başlatıldığını duyurdu

İletişim Başkanlığı, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır. Saygıyla duyurulur." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz." dedi.