2022 koruyucu aile olma şartları güncellendi! Koruyucu aile nasıl olunur?

Koruyucu aile olmak için devlet tarafından istenen şartlar 2022 yılında güncellendi. Kimler, nasıl koruyucu aile olabilir? İşte detaylar…

2022 koruyucu aile olma şartları güncellendi! Koruyucu aile nasıl olunur?

Koruyucu aile olmak çeşitli sebepler dolayısı ile artık kendi ailesi ile beraber kalması mümkün olmayan çocukların bakımlarını üstlenmek ve bu çocukların sevgi dolu bir ortam içerisinde güvenli bir şekilde korunarak bakılmasını sağlamayı ifade etmektedir. İstismar edilen, şiddet gören ya da ailenin maddi durumu sebebi ile bakılamayan çocukların devlet tarafından kamu velayeti adına aileden alınıp kendisine bakılacak bir aileye verilmesi süreci koruyucu ailelik olarak açıklanmaktadır. Koruyucu aile olma şartları aşağıda yer almıştır;

 • Koruyucu aile olmak isteyen bireyin bekar ise 30 yaş üzerinde olması
 • Evli ise 25-65 yaş aralığında olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Çocuğun hem maddi ihtiyaçlarını hem de manevi ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir birey olması
 • Kesinlikle adli sicile ve özellikle yüz kızartıcı suça karışmamış olması
 • Düzenli bir gelirinin olması ve bunu belgeleyebilmesi
 • En az ilk okul seviyesinde eğitim olması
 • Çocuğa bir ev ortamı sunabilmesi

Şartları koruyucu aile olmak için kurucu şartları oluşturmaktadır.

Koruyucu Aile Olma Başvurusu Nereye Yapılır?

Koruyucu aile olma başvurusu doğrudan E-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için;

 • E devlet sistemine şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sayfasına erişilir.
 • Sol sekmede yer alan ‘koruyucu aile’ başvurusunda yer alan bilgiler doldurulduktan sonra süreç beklenir.

Bunun dışında E-devlet üzerinden başvurular çok fazla olduğundan dolayı bireysel başvuru için il müdürlüklerine ziyaret yapılması önemlidir. E devlet üzerinden oluşturulan ‘Koruyucu Aile görüşme talebi’ sonrasında kişi aranarak merkeze davet edilir ve böylece süreç başlamaktadır.

Koruyucu Aile Olmak Ücretli Midir?

Haber

Koruyucu aile ücreti çocuğun kısa ya da uzun süreli olarak bakımının yapıldığı ve bir aile ortamında büyüdüğü sırada masraflarını karşılayan aileye destek olmak için ödenen ücreti ifade etmektedir. Bu ücret bir maaş olarak kesinlikle düşünülmemeli, masraflar adına devletten bir yardım olarak düşünülmelidir. Koruyucu aile olmak isteyen ve ücret almayan gönüllülük esasına göre bir aile olmak isteyen birey ve çiftler de bulunmaktadır. Bunun dışında koruyucu aile olma şartları sağlayan birey ya da çiftler şu yardımları alabilir.

 • 0-3 yaş arası için aylık ödenen yardım 750 TL
 • 4-5 yaş için ödenen rakam 1125 TL
 • Çocuk 8. sınıfa gelene kadar 1200
 • 19 yaşına gelene kadar 1275
 • Üniversite öğreniminden sonra 1350 TL

Olarak belirlenmiştir. Bu ücretlendirmeler devlette verilen en yüksek maaşın oranlara bölümü sonucu hesaplanmıştır.

Koruyucu Aile Olurken Bakımını Üstleneceğimiz Çocuk için Karar Bildirebilir Miyiz?

Koruyucu aile çocuğun belirlenmesi ailenin kurmuş olduğu iletişime bakılarak aile tarafından seçimin yapılması sağlanabilir. Bunun dışında koruyucu ailenin bilgileri ve durumu incelendikten sonra iyi iletişimin kurulabileceği ve karşılıklı uygunluğun sağlanabileceği kişiler birbirlerine önerilmektedir. Yine de ailenin bakımını üstleneceği çocuk ile ilgili seçim yapma hakkı bulunmakta ve aynı hak çocuk için de tanınmaktadır. Özellikle koruyucu aile yanına yerleştirilme sırasında çocuğun psikolojisi ve aile yanında nasıl hareket ettiği özenle takip edilmektedir.

Koruyucu Ailenin Sigortası Var Mı?

Koruyucu aile sigorta primleri ödenmekle beraber, yardıma muhtaç olan çocukların bakımını üstlenen aileler için ekstra ödemeler sağlanmaktadır. Yılda 2 defa kıyafet yardımı ve çocuğun masraflarının karşılanması adına da harçlık yardımı yapılır. Bakımı üstlenen aile fertlerinin sigortası yoksa sigorta da devlet tarafından ödenmekte, bu kişiler zaman içerisinde emekli de olabilir. Koruyucu aile olma şartları, iyi bir psikolojik ve sağlık değerlendirme sonucunda kesinleşmektedir. Süreç 1 ayı bulabilmektedir.

SONRAKİ HABER