2022 Kira zamları belli oldu! Ocak ayı kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Enflasyon oranlarının açıklanması, birçok farklı alanda zamların uygulanmasına sebep oldu. Yapılan enflasyon verisi açıklamasından sonra vatandaşlar, yeni dönem itibari ile kiralarda yaşanacak olan artışları araştırmaya başladı. İşte 2022 Ocak ayı itibari ile geçerli olacak olan kira artış oranı haberinin ayrıntıları…

2022 Kira zamları belli oldu! Ocak ayı kira artış oranı nasıl hesaplanır?

Yıllık enflasyon oranının ülke içerisinde sunulan hizmet fiyatlarının birçoğuna direkt olarak etki ettiği biliniyor. Dün sabah saatlerinde 2021 yılına ait olan enflasyon verilerinin Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmasından sonra birçok vatandaş, bu oranının kendisini ilgilendiren kısımlarını araştırmaya başladı. TÜİK’in enflasyon açıklamasından sonra vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konuların başında, 2022 Ocak ayı kira artış oranları yer aldı.

Enflasyon Oranları Belli Oldu!

Ev sahiplerinin her yıl, geride bırakılan yıla ait olan enflasyon oranlarına bağlı olarak TEFE ve TÜFE verilerini dikkate alarak kiralarda yapmış oldukları zam oranları, bu yıl itibari ile de şekillenmeye başladı.

Türkiye İstatistik Kurumu, yeni yıl itibari ile geçerli olacak kira zamlarını direkt olarak etkileyen enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK enflasyon ile ilgili açıklamasında 2021 Aralık ayı enflasyon oranını yüzde 13,58 olarak duyururken, 2021 yılı genel enflasyon oranının yüzde 36,08 olduğunu bildirdi.

TÜFE Belli Oldu!

2021 yılının enflasyon oranlarının açıklanmasından sonra hem kiracılar hem de ev sahipleri yeni dönem içerisinde kiralara yapılacak olan zam oranını merak etmeye başladı. Kira artışlarında baz alınan TÜFE oranının, 2022 Ocak ayı itibari ile yüzde 19,60 olduğu bildirildi. Buna göre ev sahipleri yeni dönem itibari ile kira fiyatlarına bu oranda zam uygulayabilecek!

2022 Ocak Ayı Kira Artışı Hesaplama

TÜFE’nin yüzde 19,60 olarak açıklanmasından sonra vatandaşlar yeni dönemde ne kadar kira ödeyeceklerini hesaplamaya başladı. Buna göre bin TL’lik bir kira ödemesi yapan vatandaşın, yeni dönem kira ücretini şu şekilde hesap etmesi gerekmekte:

Mevcut Kira: 1.000,00 TL
TÜFE Oranı: Yüzde 19,60
Mevcut Kiraya Uygulanacak Olan Zam Miktarı: 196,00 TL
Yeni Dönem Kira Tutarı: 1.196,00 TL