2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? İşsizlik Maaşı Alma Şartları Neler? İşsizlik Maaşı Başvurusu!

2022 asgari ücret ve enflasyon oranlarının belirlenmesinin ardından diğer ücretlerde netleşti. İşte 2022 işsizlik maaşı oranı…

2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? İşsizlik Maaşı Alma Şartları Neler? İşsizlik Maaşı Başvurusu!

3 Ocak Pazartesi günü TÜİK’in enflasyon rakamlarını açıklamasının ardından memur ve e emeklilerin alacakları 2022 zamlı maaş oranları da belli olmuştu. Maaş zamlarının yanı sıra birçok ücrette ve ödemede de yeni oranlar bu sayede belli oldu.

Asgari ücret baz alınarak hesaplanan işsizlik ödeneğinde ise güncel oranlar merak ediliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından 2021 Aralık ayında belirlenen yeni asgari ücret rakamına göre yapılan hesaplama kapsamında, en yüksek işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde 80’i kadar olabiliyor.

2022 İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

2021 yılı için en düşük 1.420 TL olan işsizlik maaşı, orta kademe için 1.688 TL ve en yüksek 2 bin 840 TL olarak hesaplanmıştı. 2022 yılında ise işsizlik maaşı en düşük 2 bin 137 TL’ye çıkarılırken, orta kademe için 2 bin 541 TL ve en yüksek işsizlik maaşı ödeneği ise 4 bin 272 TL olarak hesaplandı. Böylece 2022 yılında en düşük işsizlik maaşı 2.137 TL, en yüksek ise 4.272 TL oldu.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanıyor?

2022 yılında işsizlik maaşı rakamları asgari ücretin belirlenmesinin ardından belli olmuştu. Özellikle son dönemde Türkiye’de artan işsizlik nedeniyle birçok kişi işsiz kaldığı dönemde az da olsa destek elde etmek için işsizlik maaşına başvurmaya devam ediyor. İşsizlik maaşı hesaplaması doğrudan asgari ücret üzerinden yapılıyor. Tavan oranı işsizlik maaşında asgari ücretin yüzde 80’i kadar olabiliyor. Hesaplamalar brüt tutarı üzerinden yapılabiliyor.

İşsizlik Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İşsizlik ödeneği başvuru yapmak için sigortalı olarak belirli süre çalışan kişinin, iş akdinin feshinden itibaren takip eden 30 gün içinde İŞKUR üzerinden başvurusunu yapması gerekmektedir. İŞKUR online işlem sayfası üzerinden veya doğrudan İŞKUR şubelerine giderek kimlik bilgileri ile başvuru gerçekleştirilebilir.

İşsizlik Maaşı Alma Şartları Nelerdir?

İşsizlik maaşı almak için aranan temel şartlar ise kısaca şunlardır:
- Kendi hatası ve isteği dışında işten çıkarılmış olmak.
- Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak.
- Son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmiş olmak.
- 30 gün içinde işsizlik ödeneği başvuru yapmak.