2022 Engelli Maaşı Ne Kadar?

2022 yılında asgari ücrete gelen zam ile birçok maaş ve aylık ücretlerinde de artış yaşanmıştır. 2022 yılı için belirlenen engelli maaşları engel oranına göre değişmektedir. Güncel engelli maaşlarını sizler için hazırladık.

2022 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli maaş miktarı engel oranına göre farklılık göstermektedir. 2022 yılında yapılan zamlar ile engelli aylığı en az 326 Türk lirası 59 kuruş olarak belirlenmiştir. Engelli vatandaşların alacağı en düşük miktar 326 Türk lirasıdır. Engelli maaşları belirlenirken engel oranları da dikkate alınır ve yüzde 40 ila 69 birinci kategoriyi, yüzde 70 ve üzeri ise ikinci kategoriyi oluşturur. Her iki kategoriye de farklı oranlarda maaş verilir. Maaşlar, devlet tarafından verilir ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından süreç yönetilir. Engelli maaşı almak için belirli şartların sağlanması ve ardından ilgili belgeler ile başvuru yapılması istenir.

Engelli Aylığı Nedir?

Engelli aylığı engelinden dolayı iş hayatında yer alamayan kişilere verilen bir ödenektir. Bu ödeme devlet tarafından verilir ve geri ödemesi istenmez. Bir kredi değil hibe gibi düşünülmesi gerekir. Engelli aylığını alabilmek için tamamlanması gereken evrak ve kurallar bulunur. Şartlara uymayan kişilere engelli aylığı verilemez. Engelli aylıkları, aylık olarak alınabileceği gibi 3 aylık olarak da toplu olarak alınabilir.

Yüzde 40 Engelli Maaşı Ne Kadar?

Engelli oranı yüzde 40 olan kişilerin maaşı için belirlenen miktar 326,59 Türk lirasıdır. Bu ücret aylık ya da 3 aylık olarak alınabilir. 3 aylık olarak almayı tercih eden kişilere her 3 ayda bir 979,77 Türk lirası verilir. 3 aylık almak için gerekli yerlere dilekçe vermek gerekir. Bazen devlet tarafından yapılan düzenlemelere göre vatandaşa ulaşmadan ödeme tarihleri değiştirilebiliyor. Bu gibi durumlarda dilekçe yazarak ilgili kurum ya da kuruluşa başvuru yapılması gerekmektedir. Belirtilen maaş miktarları sadece yüzde 40 engel oranı için değil yüzde 40 ila yüzde 69 arasındaki oran için verilen miktardır.

Yüzde 70 ve Üzerindeki Engelli Maaşları Ne Kadar?

Yüzde 70 engelli maaşı aylık 489,89 Türk lirasıdır. Yüzde 40 engelli maaşında olduğu gibi aylık ya da 3 aylık ödeme alınması mümkündür. 3 aylık toplu ödeme alındığı zaman ise hesaba geçen miktar bin 469,65 Türk lirası olmaktadır. 3 aylık alındığı takdirde ödemeler mart, haziran, eylül ve aralık aylarında ödeme alan kişilerin hesabına aktarılır. Aynı aylar yüzde 40 engelli maaşı için de geçerlidir. Yüzde 70 ila yüzde 100 arasındaki engelli maaşı bu şekildedir. Yüzde 70 engelli maaşı almak için başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına da yapılabilir.

Engelli Emekli Maaşının Yattığı Tarih Nedir?

Engelli emekli maaşı tarihi doğum yılına göre belirlenir. Engelli yurttaşlara verilen maaşların tarihleri şu şekildedir:
• Doğum yılının sonu 0 ve / veya 5 ise her ayın 5’inde ödeme yapılır.
• Doğum yılının sonu 1 ve / veya 6 ise her ayın 6’sında ödeme yapılır.
• Doğum yılının sonu 2 ve / veya 7 ise her ayın 7’sinde ödeme yapılır.
• Doğum yılının sonu 3 ve / veya 8 ise her ayın 8’inde ödeme yapılır.
• Doğum yılının sonu 4 ve / veya 9 ise her ayın 9’unda ödeme yapılır.
Üç aylık ödeme alındığı takdirde mart, haziran, eylül ve aralık aylarının yukarıdaki belirtilen şartlara göre 5 ila 9’u arasında ödeme tamamlanır. Engelli maaşı tarihleri doğum yılının son rakamına göre belirlenir ve ödemeler PTT şubelerine yapılır. Kişiler maaşlarını PTT şubelerinden ve PTT’nin ATM’lerinden alabilir.