2022 ek puanlı yerleştirme ne demek, tercih yapılır mı, ne anlama geliyor?

Milyonlarca adayın bu sene girmiş olduğu üniversite sınavı sonuçları açıklandı. Tercihler dün sabah saatlerinde başlarken öğrenciler tercih süreçlerinde yeni öğrenmiş oldukları terimleri araştırmaya başladı. Peki 2022 ek puanlı yerleştirme ne demek, tercih yapılır mı, ne anlama geliyor?

2022 ek puanlı yerleştirme ne demek, tercih yapılır mı, ne anlama geliyor?

2022 ek puanlı yerleştirme ne demek, tercih yapılır mı, ne anlama geliyor? Milyonlarca adayın bu sene girmiş olduğu üniversite sınavı sonuçları açıklandı. Tercihler dün sabah saatlerinde başlarken öğrenciler tercih süreçlerinde yeni öğrenmiş oldukları terimleri araştırmaya başladı. Tercih yaparken karşılarına çıkan bilgileri araştırarak öğrenmeye çalışan öğrenciler, tercihlerini problemsiz bir şekilde tamamlamak için uğraş gösteriyorlar.

İlk kez tercih yapacak öğrencilerin araştırdığı bu konular arasında yer alan ek puanlı yerleştirme konusu ise oldukça merak edildi. Buna göre ise ek puanlı yerleştirme ne demek, ne anlama geliyor soruları son saatlerde internette en çok araştırılan konular arasında yer aldı. Öğrenciler gerek sosyal medyada gerek ise bu konuyu Google arama motorlarında araştırırken detaylar ise Kamu Gündemi adresinde yer alıyor.

EK PUANLI YERLEŞTİRME NEDİR?

Öğrencilerin araştırdıkları ek puanlı yerleştirme konusuna dair ÖSYM'nin resmi internet sitesinde şöyle bir bilgi yer alıyor.

"Yukarıda 6.3. ve 7.1. maddelerinde sözü edilen ek puan, bir mesleğe yönelik program uygulayan lise mezunlarına, kendi alanları ile ilgili meslek yüksekokulları ile bazı lisans programlarına yerleştirme yapılırken ayrıca verilecek olan bir puandır. Bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin hangi alan/kol/bölümlerinden mezun olanlara hangi meslek yüksekokulları ile bazı lisans programlarına yerleşirken ek puan verileceği Tablo-3’te gösterilmiştir. Ek puanlar, ağırlıklı ortaöğretim başarı puanının Tablo-2.C’de gösterilen katsayılarla çarpılmasıyla elde edilecek ve yerleştirme yapılırken Y-ÖSS puanlarına ayrıca katılacaktır."

Sadeleştirerek anlatmak gerekirse ek puanlı yerleştirme hakkı meslek lisesi mezunlarına tanınmaktadır. Bu ek puanlı sonuç hesaplanırken öğrencinin okuduğu lise ve bölümle ilgili tercihler yapması hâlinde sahip olacağı puandır.