2022 Doğalgaz faturası desteği nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvuruları başladı mı? Doğalgaz yardımı ne kadar olacak?

Geçtiğimiz günlerde müjdelenen doğalgaz faturası desteğinden sonra ihtiyaç sahibi vatandaşlar, yardımın ne zaman yapılacağını araştırmaya başladılar. Yetkili isimler, konuya ilişkin açıklamalar yaparak, soru işaretlerinin giderilmesini sağladı. İşte doğalgaz yardımına ilişkin haberin ayrıntıları…

2022 Doğalgaz faturası desteği nasıl alınır? Doğalgaz yardımı başvuruları başladı mı? Doğalgaz yardımı ne kadar olacak?

Yeni yıla girilmesi ile birlikte birçok devlet hizmetinde düzenlemeye gidildi. Her yıl devlet eli ile ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımlara, bu yıl itibari ile bir yenisinin daha eklenmesine karar verildi. Alınan karara göre 2022 yılı itibari ile doğalgaz faturasını ödemekte zorluk çeken ihtiyaç sahiplerine, doğalgaz yardımının yapılacağı açıklandı.

Geride bıraktığımız yılın son haftalarına doğru Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığın yeni dönemde hizmet kapsamını genişleteceğini ve ihtiyaç sahiplerine yapılan kömür yardımının yanına, doğalgaz yardımının da etkileneceğini duyurmuştu. Yeni yılın gelmesi ile birlikte, yılın ilk kabine toplantısı düzenlendi ve toplantı kararlarını açıklamak üzere kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Yanık’ın sözlerini doğrulayan açıklamalara imza attı.

Yeni dönem ile birlikte yapılacak olan doğalgaz yardımının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da müjdelenmesinden sonra, Bakanlık çalışmalarını hızlandırdı ve doğalgaz yardımının detayları belli oldu.

Doğalgaz Yardımının Tutarı Belli Oldu!

Yeni dönem doğalgaz yardımı ile ilgili yapılan düzenlemeleri açıklamak üzere kameraların karşısına geçen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, yapılacak olan yardım tutarlarının, bölgeden bölgeye göre değişiklik göstereceğini açıkladı.

Kışları soğuk geçiren bölgelere daha yüksek tutarda yardım yapılacağını belirten Bakan Yanık, en yüksek yardımın 1.150 TL olacağını ifade etti. Bakan Yanık’ın açıklamalarına göre en düşün doğalgaz yardımının 450 TL olacağı netleşti.

Kömür Yardımı Doğalgaz Yardımı ile Değiştirilebilecek!

Yeni dönemde hayata geçirilecek olan doğalgaz yardımı projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu an da kömür yardımı alan kişilerin, aldıkları yardımı proje kapsamında doğalgaz desteği ile değiştirebileceklerine dikkat çekti.

Yardımlar Ne Zaman Yatacak?

Doğalgaz yardımlarının mart ayı itibari ile hesaplara geçmesi planlanıyor. İhtiyaç sahiplerinin yardım başvuruları ise şubat ayının ortasından itibaren, e-Devlet üzerinden kabul edilecek.