2022 ALES başvuru tarihleri belli oldu mu? ALES başvuru ücretleri ne kadar olacak?

Binlerce öğrencinin ve akademik personelin merak ettiği soru yanıtlandı. 2022 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim sınavı başvuru tarihleri belli oldu. İşte 2022 ALES ile ilgili haberin ayrıntıları…

2022 ALES başvuru tarihleri belli oldu mu? ALES başvuru ücretleri ne kadar olacak?

Akademik bir kariyer yapmanın hayalini kuran binlerce kişinin başarı ile sonuçlandırması gereken sınavlardan biri olan ALES, 2022 yılı itibari ile de düzenlenmeye devam edecek. Geçtiğimiz günlerde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Halis Aygün Twitter hesabı aracılığı ile 2022 ALES tarihlerini duyurmuştu. Bu duyurunun ardından 2022 ALES başvuru tarihleri de belli oldu!

ÖSYM Başkanı Halis Aygün Twitter Hesabından Duyurdu!

2022 yılının gelmesi ve yeni bir dönemin başlaması ile birlikte pek çok kamu kurum ve kuruluşu, yeni dönem kararlarını açıklamaya başladı. 2022 yılı ile ilgili alınan kararları açıklayan kurumlardan biri de ÖSYM oldu. Merkez kapsamında ALES ile ilgili alınan kararları Başkan Halis Aygün duyurdu. Başkan Aygün 2022 ALES tarihlerini şu şekilde açıkladı:
• 2022 ALES Birinci Oturum: 17 Nisan
• 2022 ALES İkinci Oturum: 21 Ağustos
• 2022 ALES Üçüncü Oturum: 20 Kasım

2022 ALES Başvuru Tarihleri Belli Oldu!

Mesleği ile ilgili kendini geliştirmek isteyen kişilerin yüksek lisans ya da doktora eğitimi alabilmeleri için başarı ile tamamlamak zorunda olduğu sınavlardan biri olan ALES, aynı zamanda akademik personel kadrolarına dahil olmak adaylar için de düzenleniyor. Hali hazırda akademik personel kadrolarında istihdam edilmiş olan personeller de unvanlarını yükseltmek amacı ile gerekli olan ALES puanı barajını sağlayabilmek adına ÖSYM kontrolünde düzenlenen bu sınava giriş yapıyor.
Genel olarak her yıl 3 farklı oturum aracılığı ile gerçekleştirilen ALES, bu yıl da 3 oturumdan oluşacak. İlgili sınav tarihlerinin Başkan Halis Aygün tarafından açıklanmasından sonra adayların sınava başvurmaları gereken tarihler de belli oldu.
• 2022 ALES Birinci Oturum Başvuru Tarihleri: 21 Şubat- 3 Mart
• 2022 ALES ikinci Oturum Başvuru Tarihleri: 24 Haziran- 4 Temmuz
• 2022 ALES Üçüncü Oturum Başvuru Tarihleri: 30 Eylül- 10 Ekim

2022 ALES Başvuru Ücreti

Geçtiğimiz sene 145 TL olan ALES başvuru ücretlerinin yeni dönem içerisinde ki güncellenen fiyatları henüz açıklanmadı. 2022 ALES fiyatları, başvuru kılavuzunun yayınlanması ile birlikte netliğe kavuşacak.