2021 yılı verileri belli oldu! Memur maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı netleşti!

2021 yılının tamamlanması itibari ile gözler memurların yeni dönem içerisinde alacak oldukları maaşlara yansıtılacak olan zam oranlarına çevrildi. Milyonlarca memur vatandaşın 2022 yılı itibari ile alacakları maaşlara yönelik yaptıkları araştırmalar, bugün itibari ile açıklanan enflasyon verileri neticesinde açıklığa kavuştu.

2021 yılı verileri belli oldu! Memur maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı netleşti!

2021 yılını geride bıraktığımız şu günlerde, yeni dönem içerisinde alınacak olan yeni maaşların tutarı birçok vatandaş tarafından merak edilmeye başlandı. Özellikle maaşları devlet kurumlarından biri olan TÜİK’in enflasyon verilerine bağlı olan vatandaşlar, gözlerini bu sabah açıklanacak olan enflasyon oranlarında dikti. TÜİK saat 10:00 itibari ile yeni dönem içerisinde milyonlarca vatandaşın maaşını direkt olarak etkileyecek olan 2021 yılı enflasyon verilerini açıkladı!

Enflasyon Farkı Belirlendi!

2021 yılının sonlarına doğru, yeni dönem içerisinde geçerli olacak olan yeni asgari ücretin açıklanmasından sonra yeni dönem maaşı enflasyon verisine bağlı olan milyonlarca vatandaş, açıklanacak olan enflasyon oranlarını merakla beklemeye başladı. Asgari ücretin yaklaşık olarak yüzde 50,5 oranında zamlanmasından sonra, kendi maaşlarına da tahminlerinin üzerinde zam oranlarının yansıtılacağı konusunda ümitlenen vatandaşlar, maaşlarının hesaplanmasını sağlayacak olan aralık ayı enflasyon verisinin belirlenmesini bekliyordu. Vatandaşların bu beklentileri, bugün sabah saatleri itibari ile son buldu. TÜİK hem aralık ayı enflasyon oranını hem de 2021 yılının genel enflasyon oranını açıkladı.

TÜİK’in açıklamış olduğu verilerden sonra, memur maaşlarının toplu sözleşmeden kaynaklanan zam oranına ek olarak ne kadar enflasyon farkı zammı alacakları netleşti. Açıklamaya göre memur maaşlarına yansıtılacak olan enflasyon farkı yüzde 22,47 olarak duyuruldu.

Toplam Zam Oranı Hesaplandı!

2022 yılı itibari ile hem toplu sözleşme zammından hem de enflasyon farkından yararlanacak olan memur maaşlarına yapılacak olan toplam zam oranı, TÜİK’in açıklamış olduğu son verileri ile netleşmiş oldu. Buna göre memur maaşları yeni dönem itibari ile toplamda yüzde 28,59 oranında zamlanacak.

Yüzde 5,45 Enflasyon Farkı Almışlardı!

Toplu sözleşme zammına ek olarak, enflasyon farkında ortaya çıkan zam oranlarının da yansıtıldığı memur maaşları, belirlenen enflasyon oranlarına göre yılın iki yarısında da farklı oranlarda zamlanıyor. 2022 yılı itibari ile yüzde 22,47 oranında enflasyon farkından yararlanacak olan memur maaşlarına, 2021 yılının ilk yarısı içi yüzde 5,45 oranında enflasyon farkı yansıtılmıştı.