2021 KYK Burs Başvuru Sonuçları Belli Oluyor! Geri Sayım Başladı! Yeni Yılda KYK Ne Kadar Olacak?

Milyonlarca öğrenci KYK burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. İşte KYK sonuçları…

2021 KYK Burs Başvuru Sonuçları Belli Oluyor! Geri Sayım Başladı! Yeni Yılda KYK Ne Kadar Olacak?

Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından, Türkiye’deki tüm öğrenciler için burs, kredi ve yurt fırsatları sunuluyor. 2021 – 2022 eğitim ve öğretim yılı için başvurularını tamamlayan milyonlarca öğrenci ise sonuçların açıklanmasını bekliyor.

8 Ekim tarihinde son başvuruların da alınmasının ardından değerlendirme süreci başlayan KYK burs ve kredi sonuçları e – Devlet üzerinden kolayca kontrol edilebilecek. Özellikle pandemi sonrasında yüz yüze eğitimin başlamış olması öğrencilerin paraya olan ihtiyaçlarının da artmasına neden oldu. Milyonlarca öğrenci sonuçların biran önce açıklanmasını istiyor.

2021 KYK Burs ve Kredi Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Geçtiğimiz yıl KYK burs ve kredi sonuçları 7 Aralık tarihinde açıklanmıştı. 2021 KYK sonuçları ise önümüzdeki haftalarda açıklanması bekleniyor. GSB tarafından henüz başvuruların açıklanmasına ilişkin net bir tarih verilmedi. 8 Ekim’de son başvuruların yapılmasının ardından yaklaşık 1 ay içerisinde sonuçların belli olması bekleniyor. Buna göre 7 – 8 Aralık tarihleri arasında sonuçların açıklanması beklentisi bir hayli yüksek. Ancak henüz net bir tarih paylaşılmadı.

2021 KYK Bursu Ne Kadar?

GSB Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü (KYK) tarafından tüm öğrencilere verilen burs ve kredi oranları her yer farklı kriterler baz alınarak belirleniyor. Son dönemde artan ev kiraları, hayat pahalılığı ve diğer masraflar da göz önünde bulundurulduğunda ciddi bir zam yapılması gerektiği ifade ediliyor.

2021 yılı için lisans öğrencileri 650 TL burs alırken, yüksek lisans öğrencileri 1.300 TL ve doktora öğrencileri 1.950 TL burs alıyordu. Önümüzdeki dönemde ise öğrencilerin ne kadar burs ve kredi alacakları merak edilmeye başladı. Artan enflasyon ve fiyatlar sonrasında burs ve kredilere de zam yapılması talep ediliyor.

KYK Burs ve Kredisi Ne Zaman Hesaplara Yatacak?

Başvuruları olumlu sonuçlanan öğrenciler için burs ve krediler KYK tarafından öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanelerine göre yatırılacak. Her ayın 6 veya 10’u arasında ödemeler kimlik numaralarının son rakamlarına göre yapılmaktadır.