2001 Nitelik Kodu Nedir, Hangi Kurumlara 2001 ile Alım Yapılıyor?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na 2001 nitelik kodu ile personel alım ilanı yayımlanmasının ardından 2001 nitelik kodu nedir, hangi kurumlar 2001 kodu ile alım yapıyor araştırılmaya başlandı. İşte detaylar.

2001 Nitelik Kodu Nedir, Hangi Kurumlara 2001 ile Alım Yapılıyor?

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na sözleşmeli personel alım ilanı için ÖSYM tarafından KPSS 2022/9 tercih kılavuzu yayımlandı. Kılavuzda personel alımlarının 2001 nitelik kodu ile yapılacağı bilgisine yer verildi. 2001 nitelik kodu nedir, hangi kurumlara 2001 nitelik koduyla alım yapılıyor merak edilmeye başlandı.

2001 NİTELİK KODU NEDİR?

Nitelik kodları KPSS tercihi yapacak adaylarda bulunması gereken özellikleri belirten kodlardır. ÖSYM tarafından yapılan KPSS ortaöğretim sınavına girenler, atama için ilk olarak yeterli puan almak durumundalar. İkinci aşamada ise nitelik kodlarına haiz olmak adımı gelir. Nitelik kodları, tercih sürecinde adayların tercih edeceklerin yerin kriterlerini ve adayların tercih için taşımaları gereken kriterleri belirler. 2011 nitelik kodu da bu kodlardan biri.

2001 Nitelik Kodur Nedir, Hangi Kurumlara 2011 ile Alım Yapılıyor?

Tercih kılavuzuna göre KPSS 2001 nitelik kodu, herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmak anlamına geliyor. Kişi tercih aşamasında tercih edeceği kurumun özel şartları alanında 2001 nitelik kodunu gördüğü zaman mutlaka ortaöğretim kurumundan mezun olmak şartıyla başvuru yapmalıdır. Ortaöğretim mezunu olmadığı halde tercih yapan adayların tercihleri geçersiz sayılır. Tercih için adayın ortaöğretim kurumundan mezun olmaya ve diploma alma hakkı kazanmış olması şarttır.

HANGİ KURUMLARA 2001 NİTELİK KODUYLA ALIM YAPILIR?

Belediyeler, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu, İl Özel İdareleri, Üniversiteler ve özel nitelikler arasında 2001 nitelik kodu olan tüm kamu kurumlarına bu nitelik kodu ile personel alımı yapılmaktadır.